Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. novembec 2008

ZAHRANIČIE: V Berlíne našli stavebné plány Osvienčimu

Pri vypratávaní súkromného berlínskeho bytu sa našli pôvodné stavebné plány rozširovania najväčšieho nemeckého tábora smrti. Niesli pečiatku „riaditeľstva Waffen-SS a polície pre výstavbu“. Niektoré z nich údajne podpísal osobne šéf gestapa a vodca SS Heinrich Himmler. Informácie priniesol nemecký b...

Pri vypratávaní súkromného berlínskeho bytu sa našli pôvodné stavebné plány rozširovania najväčšieho nemeckého tábora smrti. Niesli pečiatku „riaditeľstva Waffen-SS a polície pre výstavbu“. Niektoré z nich údajne podpísal osobne šéf gestapa a vodca SS Heinrich Himmler.

Informácie priniesol nemecký bulvárny týždenník Bild. Urobil tak deň pred 70. výročím Krištáľovej noci z 9. novembra 1938, kedy začali otvorené represie voči židom v Nemecku. Neuviedol však kto, kedy a kde tieto dokumenty našiel.

Aj „pivnica na mŕtvoly“
Bild uverejnil kópie 28 výkresov v mierke 1:100. Dokumenty pochádzajú z rokov 1941 a 1943. Sú na nich detailné nákresy ciel, plynových komôr (Gaskammer) alebo krematória – doslova „pivnice na mŕtvoly“ (Leichenkeller). Autorom výkresov bol „väzeň č. 127“. Nakreslil ich v období, keď nacisti v koncentráku vo veľkom popravovali ľudí pomocou plynu Cyklón B.

„Plány sú autentickým svedectvom systematicky plánovanej genocídy na európskych Židoch,“ cituje portál denik.cz riaditeľa nemeckých federálnych archívov v Berlíne Hans-Dietera Kreikampa. Podľa informácií tohto portálu nálezy dokazujú ešte jednu vec – každý, kto s nimi prišiel do styku, musel vedieť, na čo tábory slúžia a čo za hrôzy sa v nich odohrávajú. „Predstavte si napríklad cestu – odvšivovacia miestnosť, šatňa, umyváreň, prezliekareň, plynová komora. Čierne na bielom stojí, že mala 11,66 na 11,20 metra,“ píše denik.cz.

Očami historikov
„Tieto dokumenty nepriniesli nič nové,“ povedal historik zaoberajúci sa holokaustom profesor Israel Gutman pre ynetnews.com. Ako však dodal, tieto správy sú nesmierne dôležité v boji proti popieračom holokaustu. Server ynetnews.com ďalej cituje profesora Gutmana, podľa ktorého má tento nález základný význam aj preto, že svetové médiá prejavili záujem a ochotu publikovať detailne takéto dokumenty.

„V minulosti bolo mnoho pokusov presvedčiť verejnosť, že v Osvienčime neboli ľudia vyvraždovaní a že celý čas sa tam diali veci pod taktovkou Sovietskeho zväzu,“ povedal na margo podpisov Himmlera a príslušníkov SS na týchto plánoch. „Tvrdili, že to, čo sa dialo v Poľsku, bola vina ZSSR a nikto nemal ako dokázať skutočné fakty. Dnes už nemáme žiadne pochybnosti, možno akurát tak v počtoch a dôvodoch holokaustu,“ dokončil svoju myšlienku.

Autentickosť dokumentov však ešte budú historici podrobne skúmať. Hoci sa na prvý pohľad zdajú autentické, je potrebné ich ešte overiť. V prospech tohto tvrdenia však hovoria aj archiválie, ktoré odviezla Červená armáda a teraz ležia v centrálnom archíve v Moskve, ako uviedol server denik.cz.

Andrea Šalková
Foto: Flickr.com

Inzercia

Odporúčame

GLOSA: Nekamarátski novinári

GLOSA: Nekamarátski novinári

Odpozoroval Obama Ficove maniere? Nielen premiér Fico si nerozumie s novinármi. Problém s niektorými denníkmi má aj Barack Obama. Do idiotov zatiaľ nikomu nenadával (resp. nikto o tom neinformoval). Ukázal však, že kto s ním chce byť, musí s ním aj vyť. V duchu „kto ma nepodporil, má smolu“ sa zástu...

ROZHOVOR: Diplomacia a zbrane patria k sebe

ROZHOVOR: Diplomacia a zbrane patria k sebe

"EÚ by sa mala zobudiť a uvedomiť si, že rečnením sa sloboda, ani mier nezabezpečí," tvrdí v rozhovore o americkej diplomacii politológ Tomáš Zálešák. Americké voľby poznajú svojho víťaza. V čom spočívali základné rozdiely medzi súperiacimi kandidátmi? Je tu jeden rozdiel, ktorý sa ťažko hovorí, ...