Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2021, 14:44

Najmenej päť ľudí zahynulo pri prestrelkách v Donbase

Podľa dohody z júla 2020 je obom stranám konfliktu v Donbase zakázané vykonávať akékoľvek útočné či prieskumné operácie. Táto dohoda však bola už viackrát porušená.

Najmenej päť ľudí zahynulo pri štvrtkových prestrelkách na východe Ukrajiny. Ruská agentúra informovala o smrti troch mužov na strane proruských separatistov. Ukrajinská armáda hlási dvoch mŕtvych. Okrem toho jeden ukrajinský vojak utrpel ťažké zranenia, keď ho zasiahli šrapnely. Bol prevezený do nemocnice a jeho stav je vážny. 

Na kontaktnej línii sa v ostatných týždňoch obnovili intenzívne prestrelky a na oboch stranách zahynulo viacero ľudí vrátane civilistov. Ukrajina obvinila z eskalácie konfliktu samozvané proruské republiky v Donbase, tie zase poukazujú na nedodržanie júlových dohôd zo strany Kyjeva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 4 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)

pred 4 hodinami

Film Oslo na HBO opisuje málo známu kapitolu izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorá predchádzala historickému podaniu rúk medzi izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a palestínskym lídrom Jásirom Arafátom. Časť filmu vznikla v susednom Česku a podpísal sa pod neho aj oscarový Steven Spielberg.