Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2021, 09:59

Akcia Víchrica

Maroš Žilinka nezrušil obvinenie Zoroslavovi Kollárovi

Maroš Žilinka nezrušil obvinenie Zoroslavovi Kollárovi

Generálny prokurátor Maroš Žilinka. FOTO TASR - Jakub Kot

Žilinka nevyhovel návrhu obvineného v rámci minuloročnej akcie Víchrica, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia o vznesení obvinenia.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia podnikateľa Zoroslava Kollára. Žilinka tak nevyhovel návrhu obvineného v rámci minuloročnej akcie Víchrica, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia o vznesení obvinenia.

„Generálny prokurátor Maroš Žilinka 7. mája nevyhovel návrhu obvineného Zoroslava Kollára, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR o vznesení obvinenia z 27. októbra 2020 a naň nadväzujúceho uznesenia špeciálneho prokurátora o zamietnutí sťažnosti z 25. novembra 2020," priblížil hovorca Dalibor Skladan.

Podľa jeho slov Žilinka po preskúmaní veci nezistil dôvody na zrušenie napadnutých právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. Dospel k záveru, že zistené skutočnosti v aktuálnom štádiu trestného konania dostatočne odôvodňujú záver o dôvodnosti trestného stíhania obvineného pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu spolupáchateľstvom.

Zoroslavovi Kollárovi a spoluobvinenému v kauze Víchrica, bývalému predsedovi Okresného súdu Bratislava III Davidovi Lindtnerovi Najvyšší súd v stredu nepredĺžil lehotu väzby, ktorá im uplynie 28. mája. Najvyšší súd vyhovel ich sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu. Ten im pôvodne väzbu predĺžil.

Davida Lindtnera, Zoroslava Kollára a bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 28. októbra 2020 v rámci akcie Víchrica. Jarmila Urbancová a David Lindtner sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku. Zoroslava Kollára obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. O ich väzbe postupne rozhodovali Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd.

Zoroslav Kollár od marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému a exnámestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali. Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Zoroslav Kollár mal údajne podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie na dnes: Bude jasno až polooblačno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 27 st. Bezvetrie alebo slabý premenlivý juhovýchodný vietor. (shmú)
 

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia