Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2021, 08:59

Zmeny od pondelka

Úzke kontakty už nemusia ísť do izolácie, ak sú bez príznakov a očkované

Úzke kontakty už nemusia ísť do izolácie, ak sú bez príznakov a očkované

Foto - TASR

Výsledky testov vakcíny Sputnik v Maďarsku dopadli dobre, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Úzke kontakty pozitívnych ľudí na koronavírus už nebudú musieť ísť do karantény, ak nemajú príznaky a sú dva týždne po druhej dávke vakcíny Pfizer alebo Moderna a štyri týždne po vakcinácii AstraZenecou, alebo ak prekonali ochorenie a sú zaočkovaní ľubovoľným druhom vakcíny (2 týždne po prvej dávke). 

Zmenu ohlásili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas.

Slovensko prechádza od pondelka do ružovej fázy COVID automatu. Dva okresy, Považská Bystrica a Myjava, zostávajú v bordovej farbe, v červenej je 33 okresov a v ružovej 44. V porovnaní s minulým týždňom ide o zlepšenie.

Na umelých kúpaliskách v červených a ružových okresoch budú môcť od pondelka 10. mája trénovať športové kluby registrované v zväzoch. V ružových okresoch môže byť najviac 50 športovcov v exteriéri a 25 v interiéri. V červených je počet obmedzený na desať ľudí vo vnútri i vonku. 

Kiná ostávajú naďalej zatvorené. Kultúrne podujatia sa však povoľujú s polovičnou kapacitou. V ružových okresoch môže byť v exteriéri maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí. V červených okresoch bude môcť byť v exteriéri maximálne 200 ľudí a v interiéri 150 ľudí.

Povoľujú sa divadlá, exteriérové filmové a audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, festivaly, výstavy či prehliadky.

Rozdelenie okresov od 10. mája:

V treťom (bordovom) stupni varovania sú okresy Myjava a Považská Bystrica.

V druhom (červenom)  stupni varovania sú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a okres Zvolen.

Inzercia

V prvom (ružovom) stupni varovania sú okresy Bratislava I.-V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina a okres Zlaté Moravce.

Výsledky testov Sputnika v Maďarskú sú v poriadku

Výsledky testov vakcíny Sputnik v Maďarsku dopadli dobre, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rezort zdravotníctva dostal výsledky z Maďarska vo štvrtok.

O ďalšom vývoji v súvislosti s touto vakcínou bude rezort komunikovať s odborníkmi a s ruskou stranou. 

V prípade tejto vakcíny sú podľa ministra riešením dve možnosti. „Povoliť a nepovoliť,“ vyhlásil s tým, že Sputnikom sa bude môcť začať očkovať až po súhlase z ruskej strany.

Výsledky testov vzoriek Sputnika V musia Rusi doručiť slovenskej strane do konca mája.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Počasie na dnes: Bude jasno až polooblačno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 27 st. Bezvetrie alebo slabý premenlivý juhovýchodný vietor. (shmú)

pred 12 hodinami

Inzercia

Inzercia