Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 18:36

Posolstvo pre migrantov a utečencov

Boh nerobí rozdiely medzi občanmi a utečencami, hovorí pápež František

Boh nerobí rozdiely medzi občanmi a utečencami, hovorí pápež František

AP Photo/Alessandra Tarantino

Vyzval všetkých kresťanov, aby nasledovali posolstvo evanjelia o otvorenej a ústretovej cirkvi, ktorá nerobí rozdiely medzi „občanmi a cudzincami“ či „obyvateľmi a hosťami“ jednotlivých krajín.

Pápež František odsúdil vo štvrtok "agresívny" nacionalizmus. Urobil tak vo svojom výročnom posolstve adresovanom migrantom a utečencom, z ktorého citovala agentúra AP.

Pandémia koronavírusu podľa Františka ukázala, ako je idea ľudskej spolupatričnosti "rozdrobená a zmrzačená", pričom chudobní a marginalizovaní za to „platia najvyššiu cenu“. Myšlienka spolupatričnosti sa podľa pápeža „rozpadá pod vplyvom krátkozrakých a agresívnych foriem nacionalizmu a radikálneho individualizmu“.

František pritom zdôraznil, že práve utečenci „obohacujú vieru, cirkev, ako aj jeden druhého“.

Poukazovanie na problematiku utečencov a migrantov je jednou z pápežových priorít, píše AP. Dôkazom je podľa tejto agentúry aj skutočnosť, že jeho prvá cesta po nástupe do pápežského úradu viedla práve na taliansky ostrov Lampedusa, ktorý je jedným hlavných vstupných brán migrantov do Európy.

František pritom na svojich zahraničných návštevách pravidelne navštevuje utečenecké tábory a raz dokonca do Vatikánu priviezol svojim lietadlom desiatky sýrskych utečencov, pripomína AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ondrej Dostál a Peter Osuský už nemohli poprieť svoje niekdajšie pro-life postoje, to sa už udialo vlani, popreli však to posledné, čo im zostávalo ako útočisko pre zdôvodnenie vlastných občiansko-konzervatívnych postojov – hlasovali proti uzneseniu s pár vetami, ktoré by svojho času podpísali ako samozrejmosť. Dnes OKS nedokáže podpísať ani banálnu vetu, že „otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov – členov Európskej únie“, a hlasuje naľavo od Bittó-Cigánikovej. Komentuje Martin Hanus.

pred hodinou

Americký prezident Joe Biden podpísal návrh zákona, ktorým sa v krajine zavádza nový federálny sviatok: 19. jún – tzv. Juneteenth, deň pripomínajúci ukončenie otroctva v krajine. (tasr)

Inzercia

Inzercia