Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 17:22

Premiér rokoval s veľvyslancami krajín EÚ o očkovaní aj o blížiacom sa samite

S veľvyslancami sa Eduard Heger bavil o priebehu očkovania u nás, ako aj o postoji Slovenska k spoločnému „zelenému certifikátu“, ktorý by umožnil cestovanie v rámci EÚ.

Jednou z hlavných tém štvrtkovej videokonferencie predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) s veľvyslancami členských krajín Európskej únie (EÚ) bola pandémia nového koronavírusu. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

"Hľadáme najvhodnejšie riešenie v rámci EÚ. Certifikát by sme chceli mať pripravený v júni, aby ľudia mohli cestovať," uviedol premiér s tým, že čoskoro by mali byť zaočkovaní všetci, ktorí sa očkovať chcú.

Témou diskusie bol aj blížiaci sa Sociálny samit EÚ v portugalskom Porte. Premiér a veľvyslanci sa zhodli, že sociálne otázky budú mať na európskej úrovni vysokú prioritu pre digitálnu a zelenú tranzíciu, ale aj pre dosahy pandémie na ekonomiky jednotlivých krajín.

Predseda vlády osobitne podčiarkol riziko energetickej chudoby, ktorá sa pri vysokých klimatických ambíciách môže prehĺbiť, a preto by malo byť súčasťou sociálnej agendy v EÚ. Veľvyslancom EÚ priblížil aj hlavné priority slovenského plánu obnovy a odolnosti.

V rámci stretnutia tiež veľvyslancov ubezpečil o jednoznačnom proeurópskom a proatlantickom smerovaní jeho vlády. "Tešíme sa, že sme členmi Európskej únie a sme vďační za všetky benefity, ktoré nám z členstva v nej vyplývajú. Nemôžeme to ale brať ako samozrejmosť a o tomto chceme hovoriť aj počas Konferencie o budúcnosti Európy, ktorú na Slovensku spustíme už 9. mája," uviedol Heger.

Spoločne hovorili aj o boji proti korupcii, obnoviteľných zdrojoch energie, poľnohospodárstve, či o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 5 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)

pred 5 hodinami

Film Oslo na HBO opisuje málo známu kapitolu izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorá predchádzala historickému podaniu rúk medzi izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a palestínskym lídrom Jásirom Arafátom. Časť filmu vznikla v susednom Česku a podpísal sa pod neho aj oscarový Steven Spielberg.