Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 16:45

Zámer štátu presne určiť peniaze v zdravotníctve pripomína socializmus

Myslí si to súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. O tomto zámere vedia. Schválený bol ešte minulý rok.

Ak štát presne určí, koľko peňazí pôjde na nemocnice a ambulancie, na Slovensku to bude vyzerať ako za socializmu. Myslí si to súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera. Ako pre TASR povedal jej PR špecialista Matej Štepianský, o tomto zámere vedia.

Súkromná ZP si myslí, že toto opatrenie, ktoré posilňuje rozmer centrálneho plánovania a centrálneho riadenia, nikomu nepomôže. Poukázala na to, že do začiatku pandémie sa v slovenskom zdravotníctve výrazne darilo obmedzovať bariéry vo forme limitov a objemov, a tým rozširovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

"Ministerstvo zdravotníctva chce urobiť opak – centrálne rozhodovať, kam pôjdu zdroje a koľko. Inými slovami, chce naplánovať, koľko zdravotnej starostlivosti bude poskytnutej v jednotlivých segmentoch. Skončí to presne ako za socializmu. Raz chýbal toaletný papier, inokedy jogurty a podobne," uviedol Štepianský. Podľa súkromnej ZP prostriedky budú alokované v jednom type zdravotnej starostlivosti a ak budú potrebné v inom, nebude ich odkiaľ presunúť.

Doplnil, že ak by sa takto pracovalo počas pandémie, spôsobovalo by to chaos. "Ako príklad uvedieme očkovanie proti ochoreniu COVID-19, na ktoré neboli pre zdravotné poisťovne vyčlenené žiadne peniaze," doplnil Štepianský.

Rovnako je o tomto zámere informovaná aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Takýto smer štruktúrovania výdavkov štátneho rozpočtu je už v zákone o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou uvedený od poslednej zmeny v minulom roku.

"Štruktúrovanie výdavkov nie je zatiaľ stanovené, ustanoví ho všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo zdravotníctva SR. S rezortom zdravotníctva o tejto téme komunikujeme," povedal pre TASR hovorca štátnej ZP Matej Neumann.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zdravotným poisťovniam v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok z balíka podľa šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽANO) presne rozdelí, čo pôjde napríklad na všeobecnú ambulantnú starostlivosť, na špecializovanú starostlivosť a napríklad aj pre nemocnice.

Finančný balík musí byť podľa Lengvarského taký, aby aspoň pokrýval reálne náklady tých nemocníc.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred 59 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia