Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 15:42

Lengvarský nemá problém so zverejnením zmlúv k ostatným vakcínam

Poznamenal však, že rámcové zmluvy vyjednávala Európska únia, preto je zverejnenie zmlúv v gescii Európskej komisie (EK).

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) nemá problém s tým, aby boli zverejnené aj ostatné zmluvy na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to počas hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. Poznamenal ale, že rámcové zmluvy vyjednávala Európska únia, preto je zverejnenie zmlúv v gescii Európskej komisie (EK). "Ministerstvo zdravotníctva SR k zmluvám prístup má a pokiaľ bude dostatočný tlak vyvinutý aj na EK, tak si myslím, že zmluvy môžu byť zverejnené," dodal.

Lengvarský ozrejmil, že nákup a kontrahovanie vakcín proti ochoreniu Covid-19 prebieha formou spoločného obstarávania EÚ, ktorá v mene členských štátov všetky predmetné zmluvy negociovala a podpísala. "Z tohto dôvodu zverejnenie akýchkoľvek zmlúv s jednotlivými producentmi vakcín proti ochoreniu COVID-19 vyrokovaných pomocou spoločného obstarávania EÚ je plne v gescii samotnej EK," vysvetlil s tým, že špecifické podmienky vyrokovala komisia v režime utajenia, preto boli špecifiká komisiou označené za dôverné. Dodal, že výnimkou je zmluva na nákup vakcín od spoločnosti AstraZeneca, pri ktorej došlo k čiastočnému zverejneniu a text je dostupný na stránke EK.

Ozrejmil tiež, že v prípade Slovenskej republiky celkové obmedzenie sprístupnenia informácií o rámcových zmluvách EK vyplýva zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám. "Zo strany ministerstva zdravotníctva boli špecifiká ako aj rámcové zmluvy označené za zmluvy, ktorým účelom je hospodárska mobilizácia, a teda neboli zverejnené," skonštatoval a odvolal sa na príslušný paragraf v zákone.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS.  Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred hodinou

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovenský basketbalista Róbert Rožánek sa stal posilou českého klubu BC Geosan Kolín. Dvadsaťpäťročný rozohrávač podpísal s účastníkom najvyššej súťaže dvojročný kontrakt s ročnou opciou. (tasr)

Inzercia

Inzercia