Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 15:18

Najvyšší súd odsúdil advokáta Maukša za korupciu na tri a pol roka nepodmienečne

Zároveň advokát dostal peňažný trest vo výške 16 500 eur.

Najvyšší súd SR uložil advokátovi Danielovi Maukšovi tri a pol ročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest vo výške 16.500 eur. Najvyšší súd (NS) svojim rozhodnutím zrušil napadnutý rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Zdôraznila, že senát 5T Najvyššieho súdu nemal pochybnosti o Maukšovej vine. "Opakovane prijal úplatok, spravidla od rodinných príslušníkov obvinených nachádzajúcich sa vo väzbe za to, že u tohto času už bývalého sudcu Krajského sudu v Banskej Bystrici M. M. vybaví ich prepustenie na slobodu, pričom o prijaté peniaze sa delil práve s menovaným sudcom," spresnila hovorkyňa.

Dôvodom zrušenia prvostupňového rozsudku je, že NS "zistil skutočnosti odôvodňujúce zastavenie trestného stíhania obžalovaného D. M. vo vzťahu k jednému zo skutkov vymedzených v napadnutom rozhodnutí ŠTS". Uvedená skutočnosť bola zohľadnená znížením trestnej sadzby trestu odňatia slobody.

Nad Maukšom, ktorý bol dávnejšie advokátom na doživotie odsúdeného bosa Mikuláša Černáka, vyniesol prvostupňový súd neprávoplatný rozsudok trikrát.

Ku korupčným skutkom malo prísť v rokoch 2004 a 2005. Bývalý Černákov obhajca bral úplatky za to, že obvineným vybaví prepustenie z väzby na slobodu podplatením sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý rozhodoval o ich sťažnosti proti väzbe. Ten krátko na to zomrel. Medzi prepustenými boli aj bývalí komplici bosa banskobystrického podsvetia. Úplatky sa pohybovali okolo 200.000 aj 400.000 vtedajších slovenských korún.

Hovorkyňa ďalej informovala, že u ďalších dvoch obžalovaných zrušil NS rozsudok ŠTS vo výroku o treste. Uložil im trest odňatia slobody vo výmere, v akej trest odňatia slobody doposiaľ vykonali. Konkrétne osem mesiacov a 29 dní. "Najvyšší súd zdôraznil, že pri úvahách o výmere trestu u obžalovaných zohľadnil taktiež skutočnosť, že od spáchania skutkov obžalovanými uplynulo dlhšie časové obdobie," spresnila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británii očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred 51 minútami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS.  Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred hodinou

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia