Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 14:59

Odvolávanie Kolíkovej

Kollár vraví, že by mohli hlasovať za odvolanie, ak nevysvetlí pochybnosti

Kollár vraví, že by mohli hlasovať za odvolanie, ak nevysvetlí pochybnosti

Foto - TASR

Sme rodina sa bude na poslaneckom klube pýtať ministerky spravodlivosti na pochybnosti súvisiace s jej podnikaním. Mimoriadna schôdza bude v pondelok.

Hnutie Sme rodina sa bude ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) pýtať na poslaneckom klube na pochybnosti v súvislosti s návrhom na jej odvolanie z funkcie.

Ak by okolnosti nedokázala vysvetliť, šéf Sme rodina Boris Kollár pripustil, že by hnutie mohlo hlasovať za jej odvolanie.

Poukázal však na to, že schôdzu Národnej rady na jej odvolávanie iniciovala opozícia a ide o jej pohľad na vec. Hnutie sa chce preto na pochybnosti pýtať priamo ministerky. Ak sa ukážu podozrenia opozície ako "hlupáctvo", Kollár deklaroval podporu Kolíkovej.

„V prípade, že nedokáže tie veci vysvetliť, môže sa to stať," odpovedal Kollár vo štvrtok na otázku, či by Sme rodina mohlo v nejakom prípade hlasovať za odvolanie Kolíkovej. Pripomenul ale, že pri návrhu na jej odvolanie ide o pochybnosti a pohľad na vec zo strany opozície. Diskutovať chcú preto v hnutí s ministerkou.

„Nejdeme ju ani grilovať, ani napádať, slušne sme si ju zavolali na klub a chceme počuť niektoré odpovede na niektoré otázky," dodal.

Mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery Kolíkovej inicioval Smer. Šéf strany Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo podnikania ministerky a jej rodinnej firmy.

Mimoriadne rokovanie parlamentu sa začne v pondelok o 10.00 h.

Inzercia


Poslanec Robert Fico. Foto - TASR

Kolíková ide vysvetľovať aj na poslanecký klub OĽaNO

V súvislosti s Kolíkovou hovorí Fico najmä o podozreniach okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Členom predstavenstva firmy je podľa slov Fica ministerkin brat.

Kolíková síce z funkcie vo firme odišla pri nástupe do funkcie štátnej tajomníčky, miesto seba tam doplnila Lukáša Opetta, ktorý má byť jej spoločníkom v inej spoločnosti. Fico v tejto súvislosti namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Ide podľa neho o konflikt záujmov.

Fico trvá na tom, že Kolíková nemá čo robiť vo vedení rezortu, spochybňuje jej profesionalitu aj morálnosť.

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá žiada Radu RTVS, aby preverila zmluvné vzťahy RTVS so spoločnosťou Elektronika v súvislosti s návrhom na odvolanie ministerky. Zároveň žiada ministerstvo kultúry o rovnaký postup v prípade Divadla Nová scéna. 

Kolíková má tiež prísť zodpovedať otázky pred poslancami klubu OĽANO. „Ministerka príde zodpovedať všetky nevyjasnené otázky," priblížil šéf klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že okrem podozrení Smeru majú poslanci hnutia na ňu ešte ďalšie otázky.

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia