Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 11:59

Kolúzna väzba

Boris Kollár pripustil, že sa o ňu zaujímajú aj kvôli Vladimírovi Pčolinskému

Boris Kollár pripustil, že sa o ňu zaujímajú aj kvôli Vladimírovi Pčolinskému

Boris Kollár a Mária Kolíková. Foto - TASR

Poslankyňa Sme rodina je v prípade dohody s ministerkou spravodlivosti pripravená stiahnuť návrh o kolúznej väzbe. Kollár verí v spoločné riešenie, vyhlásil, že nechce vytvárať rozkol vo vládnej koalícii.

Koaličné hnutie Sme rodina sa zaujíma o kolúznu väzbu aj kvôli bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) to vyhlásil po stredajšej návšteve Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave.

Kritizuje, že bývalý riaditeľ SIS sa nachádza dva mesiace v kolúznej väzbe, ale ešte nebol zbavený mlčanlivosti. „Pre mňa je to neprípustné a nepochopiteľné,“ zdôraznil. Zopakoval, že prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená vyhovieť prípadnej požiadavke vyšetrovateľa na zbavenie mlčanlivosti exšéfa SIS.

„Národný bezpečnostný úrad jasne povedal, že je tu zákon o SIS, ktorý hovorí o tom, že aj keď sa jedná o trestný čin, príslušníci SIS nemôžu vypovedať, lebo by sa dopustili trestného činu,“ uviedol. Zároveň dodal, že s otázkou skrátenia lehôt väzby prišlo Sme rodina za šéfkou rezortu spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) už na jeseň 2020.

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur.

Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Kollára. Nedávno mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.


Vladimír Pčolinský. Foto - TASR

Hajšelová zo Sme rodina je v prípade dohody pripravená stiahnuť návrh

Ak príde k dohode s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí), Petra Hajšelová (Sme rodina) je pripravená stiahnuť poslanecký návrh zákona ku kolúznej väzbe.

Vyplýva to zo stredajšieho vyjadrenia predsedu Národnej rady Borisa Kollára. Potvrdila to aj poslankyňa Hajšelová.

„Rokovania prebiehajú, pevne verím, že sa s pani ministerkou dohodneme na detailoch a že to bude jeden spoločný návrh. Ak príde k dohode, som pripravená svoj poslanecký návrh stiahnuť,“ zdôraznila Hajšelová. Kollár tiež verí v spoločné riešenie, vyhlásil, že nechce vytvárať rozkol vo vládnej koalícii.

„Najviac sa rozprávame o výnimkách zo skrátenej lehoty kolúznej väzby, keď nie sú jednoznačné dôkazy v tom, že už došlo k ovplyvňovaniu,“ uviedla ministerka spravodlivosti. Zdôraznila, že je pripravená vo vládnom návrhu zákona urobiť kompromisy.

Inzercia

Kollár poukázal na to, že lehota kolúznej väzby v Českej republike je tri mesiace, pričom na Slovensku ju možno predĺžiť až na 48 mesiacov. Zároveň neprijíma argument, aby mohla byť predlžovaná v dôsledku pomalej rýchlosti vyšetrovania. „Takisto to neprijíma ani Európska únia, vyčíta nám, že to nemôže byť argument. Je psia povinnosť štátu, že ak to vyšetrovateľ nestíha, treba tam dať troch vyšetrovateľov,“ vyhlásil.

Kolíková upozornila, že nemožno v úplnosti porovnávať slovenskú a českú právnu úpravu. V Česku je podľa nej celý trestný proces jednoduchší. „V Českej republike sú dva režimy kolúznej väzby. Jeden, kde je trojmesačná lehota, a druhý, keď už sú skutočnosti, že k ovplyvňovaniu došlo. Vtedy ju možno predlžovať,“ zdôraznila.


Boris Kollár a Petra Hajšelová. Foto - TASR

Poslanecký návrh Hajšelovej upravuje maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby, a to najviac na päť mesiacov. Predĺžiť by sa dala vtedy, ak sa preukázalo, že obvinený pôsobil na svedkov, spoluobvinených alebo znalcov či inak maril objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

V návrhu tiež poslankyňa navrhuje skrátiť základnú lehotu iných typov väzby zo siedmich mesiacov na šesť. Skrátiť chce aj lehoty väzby v prípravnom konaní a v konaní pred súdom.

Ministerka spravodlivosti navrhuje skrátiť základnú dĺžku trvania kolúznej väzby na päť mesiacov v prípade dôvodnej obavy z kolúzneho správania obvineného. Ak sa takéto správanie nepreukáže, nebude ju možné ďalej predĺžiť.

Základná sedemmesačná lehota s možnosťou predĺženia by zostala pri obvineniach z trestného činu spáchaného zločineckou alebo teroristickou skupinou, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej či teroristickej skupiny alebo pre trestný čin, pri ktorom hrozí doživotie. Tiež v prípade obvineného, u ktorého bolo kolúzne správanie preukázané.

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred hodinou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred 2 hodinami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia