Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 06:12

Hongkonského aktivistu Joshuu Wonga odsúdili na ďalších desať mesiacov väzenia

Wong si už odpykáva trest za organizáciu nepovoleného zhromaždenia v júni 2019. Okrem neho odsúdili aj ďalších troch prominentných hongkonských aktivistov.

Hongkonského prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga odsúdili vo štvrtok na ďalší, tentokrát desaťmesačný trest odňatia slobody po tom, ako sa priznal k účasti na zakázanej spomienkovej udalosti.

Na nej si vlani v júni aktivisti pripomenuli 31. výročie zákroku čínskych bezpečnostných zložiek proti prodemokratickým demonštrantom na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men), píše agentúra AFP.

Okrem Wonga odsúdili aj ďalších troch prominentných hongkonských aktivistov, píše AFP.

Wong (24) si už odpykáva trest vo výške 13 a pol mesiaca za organizáciu nepovoleného zhromaždenia v júni 2019. V polovici apríla mu súd udelil ďalší trest vo výške štyroch mesiacov - za organizáciu nepovoleného zhromaždenia a nepovolené maskovanie v októbri 2019 v období vrcholiacich protivládnych protestov.

Spoločne s ďalšími protestujúcimi mal na nich zahalenú tvár, čím protestoval proti hongkonskému zákazu nosiť masky na verejných zhromaždeniach.

Wong bol tiež medzi 47 prodemokratickými aktivistami, ktorých vo februári tohto roka obvinili na základe nového zákona o národnej bezpečnosti zo spriahnutia sa s cieľom vykonávať rozvratnú činnosť. Obvinenia súvisia s organizovaním neoficiálnych primárok z vlaňajšieho leta, v ktorých si prodemokratický tábor vyberal kandidátov pre voľby do hongkonskej legislatívnej rady v nádeji, že v nej po prvý raz získa väčšinu.

Mnohých z vybraných kandidátov napokon vylúčili z volieb, ktoré neskôr vedenie mesta zrušilo oficiálne z dôvodu pandémie koronavírusu. Čínski a hongkonskí predstavitelia označili zmienené primárky za pokus "zvrhnúť" a "ochromiť" vládu Hongkongu a teda za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Masové protivládne protesty v Hongkongu, ktorých účastníci protestovali proti zasahovaniu Číny do jeho osobitného autonómneho štatútu, sa pravidelne konali od júna 2019. Trvali zhruba sedem mesiacov a zúčastnili sa na nich milióny ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 5 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)