Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2021, 17:10

Matovičov finančný plán

Minister financií nechce 25-percentnú DPH. Reforma má stáť viac ako 2,5 miliardy

Minister financií nechce 25-percentnú DPH. Reforma má stáť viac ako 2,5 miliardy

Igor Matovič. Foto – TASR

Igor Matovič chce predstaviť kompletný návrh daňovo-odvodovej reformy do dvoch týždňov.

Minister financií Igor Matovič v stredu podvečer prehovoril k téme daňovo-odvodovej reformy. Ešte pred tlačovkou zverejnil status, v ktorom označil návrh 25-percentnej DPH za blud, ktorý vraj rozšíril jeho koaličný kolega. Mal na mysli šéfa SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Zároveň oznámil, že prídavok na dieťa bude po novom v hodnote 200 eur.

Na začiatku tlačovky expremiér prezradil, že na daňovo-odvodovej reforme pracuje už niekoľko mesiacov. Začal ešte v čase, keď bol na poste predsedu vlády. 

Zopakoval, že tvrdenie o tom, že chce navrhnúť 25-percentnú DPH, je klamstvo. Kritizoval Richarda Sulíka, ktorý podľa neho podsunul túto informáciu médiám, čím „vyplašil celé Slovensko“.

V dokumente, ktorý dnes unikol do médií, je podľa neho „kopa bludov“. 

Inzercia

Základnými piliermi daňovo-odvodovej reformy budú podľa Matoviča férové dane, jedna daň a jeden odvod, ako aj 200 eur mesačne na dieťa. Reforma bude podľa jeho slov „výrazne prorodinná“. Celkovo by mala stáť viac ako 2,5 miliardy eur, financie sa majú získať z viacerých zdrojov, v konečnom dôsledku bude reforma deficitná.

„Slovensko nevyhnutne potrebuje poctivú daňovo-odvodovú reformu, ktorá bude prorodinná, ktorá dramaticky zjednoduší systém a ktorá zabezpečí, aby všetky subjekty platiace dane mali pocit, že je fér,“ povedal minister. 

Matovič nechcel konkretizovať, ako bude reforma financovaná. Chce tak urobiť pri zverejnení kompletného návrhu, ktorý by mal byť hotový do dvoch týždňov. „Určite to bude viaczdrojové financovanie. Zároveň počítame s tým, že celkový výsledok bude deficitný. Chceme prispieť niekoľkými sto miliónmi do tejto reformy s tým, že to budeme brať ako podporu dobrej veci, podporu prorodinnej politiky.“

Nové pravidlá reformy majú podľa Matoviča platiť od budúceho roka. Pri jej presadzovaní je ochotný sa prípadne dohodnúť aj s opozíciou.
    

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia