Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2021, 14:04

Koronakríza

Slovensko bude od pondelka ružové, zákaz vychádzania však ešte potrvá

Slovensko bude od pondelka ružové, zákaz vychádzania však ešte potrvá

Pfizer by mohli pre päťdesiatnikov uvoľniť už tento týždeň. V piatok by mohli predstaviť ďalšie uvoľnenia opatrení. 

Situácia na Slovensku sa oproti minulému týždňu opäť zlepšila. Klesol počet pacientov v nemocniciach, počet výjazdov k pacientom s koronavírusom a znížila sa aj pozitivita testov.

Krajina bude od budúceho týždňa v prvom, teda ružovom stupni varovania. V piatok by mali minister zdravotníctva a hlavný hygienik predstaviť uvoľnenie ďalších opatrení. 

Zákaz vychádzania ešte potrvá. Budúci týždeň by sa však podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského opäť mohla táto otázka otvoriť.

Pfizer by mohli pre päťdesiatnikov uvoľniť už tento týždeň

Zvýšila sa tiež miera zaočkovaných. Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že termíny na najbližší víkend na očkovanie sú už obsadené.

Nevylúčil, že pri dostatku vakcín v treťom štvrťroku by si ľudia mohli vybrať jednu z registrovaných vakcín, ktorou by chceli byť očkovaní.

Do konca mája by podľa neho mohlo prísť 1,5 milióna vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Výsledky Sputnika V z Maďarska Lengvarský stále nemá. Vlastníkom týchto vakcín je podľa jeho slov ruská strana. Čakať chce na výsledky z Maďarska a Ruska.

Minister bude mať vo štvrtok k dispozíci analýzu na prerozdelenie vakcín. Následne by sa mohlo umožniť očkovať vakcínou od Pfizeru aj vekovú kategóriu ľudí od 50 rokov.

V bordovej fáze ostanú len Myjava a Považská Bystrica

Od budúceho pondelka 10. mája nebude podľa Covid automatu ani jeden okres v čiernej fáze.

Inzercia

V bordovej fáze budú dva, červených bude 33 a v ružovej fáze ich bude 44.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci Covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

V treťom stupni varovania sú okresy Myjava a Považská Bystrica.

V druhom stupni varovania sú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a okres Zvolen.

V prvom stupni varovania sú okresy Bratislava I.-V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina a okres Zlaté Moravce.

Stredné školy sa otvoria v štyridsiatke okresov

Budúci týždeň bude zlomový, pretože cez 40 okresov bude kompletne otvárať okrem materských škôl a celých základných škôl aj stredné školy. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Minister poznamenal, že na budúci týždeň budú na vláde rokovať o zákaze vychádzania. Poznamenal, že dlhodobo hovoria o tom, že by mal byť tento zákaz zrušený. „Pre mňa nemá zmysel, aby bol zákaz vychádzania v ružových okresoch, myslím si, že by sme to mali uvoľniť. Verím, že budúci týždeň príde k tomuto rozhodnutiu," povedal.

Vláda diskutovala počas rokovania aj o tom, že hlavný hygienik Ján Mikas a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský majú predpripraviť to, aké výhody budú mať zaočkovaní ľudia.

Podľa ministra školstva pôjde o súbor návrhov. „Mali by sme opustiť od mantry testovania. Očkovanie je to, čo nás privedie k tomu reálnemu životu," povedal minister školstva. V priebehu budúceho týždňa má priniesť na rokovanie vlády minister zdravotníctva podľa Gröhlinga aj nový COVID automat.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred 2 hodinami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia