Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2021, 09:55

Lavrov pôjde do Arménska i Azerbajdžanu, rokovať bude o Náhornom Karabachu

Na základe dohody z novembra otvorili v Náhornom Karabachu Rusko-turecké centrum na kontrolu prímeria.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v najbližších dňoch navštívi Arménsko a Azerbajdžan, aby s tamojšími predstaviteľmi rokoval o situácii v Náhornom Karabachu, informovala agentúra TASS.

Ešte v stredu pricestuje do Jerevanu a vo štvrtok ho čaká séria stretnutí s arménskymi lídrami. Do Baku by mal vycestovať v pondelok 10. mája.

"Prioritou rokovaní bude implementácia vyhlásení predstaviteľov Ruska, Azerbajdžanu a Arménska z 9. novembra 2020 a 11. januára 2021," uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Arménsko, Azerbajdžan a Rusko v novembri minulého roka podpísali spoločné vyhlásenie o zastavení bojov v Náhornom Karabachu. Na základe tejto dohody bolo v januári tohto roka v Náhornom Karabachu otvorené Rusko-turecké centrum na kontrolu prímeria. TASS dodáva, že vyriešenie situácie v Náhornom Karabachu je jednou z hlavných priorít ruskej diplomacie.

Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, ale od ukončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Jerevan. Je medzinárodne neuznaným štátom, pričom okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni. Vojenský konflikt v oblasti opätovne vypukol v septembri a vyžiadal si viac ako 6000 mŕtvych vrátane civilistov. V šesť týždňov trvajúcej vojne utrpelo Arménsko od Azerbajdžanu krutú porážku, keď Azerbajdžan získal späť územia, o ktoré prišiel pred 30 rokmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 6 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)