Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 22:00

OSN a EÚ odsúdili násilné zásahy voči demonštrantom v Kolumbii

OSN a EÚ odsúdili násilné zásahy voči demonštrantom v Kolumbii

AP Photo/Andres Gonzalez

Protesty proti vládnemu návrhu daňovej reformy v Kolumbii vypukli 28. apríla. O život odvtedy prišlo najmenej 19 ľudí a viac ako 800 utrpelo zranenia.

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR) v utorok odsúdil nadmerné použitie sily počas protestov proti daňovej reforme v Kolumbii. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorkyňa OHCHR Marta Hurtadová uviedla, že úrad zaznamenal neprimerané použitie sily zo strany bezpečnostných zložiek vrátane streľby, nasadenia ostrej munície, bitia a zadržiavania protestujúcich.

OHCHR takisto vyzval všetky strany na zachovanie pokoja v súvislosti s ďalším masovým protestom plánovaným na stredu. Bezpečnostné zložky by podľa neho mali pristúpiť k použitiu strelných zbraní len ako k úplne poslednej možnosti.

Protesty proti vládnemu návrhu daňovej reformy v Kolumbii vypukli 28. apríla. O život odvtedy prišlo najmenej 19 ľudí a viac ako 800 utrpelo zranenia.

Násilie v Kolumbii, obzvlášť zabíjanie ľudí počas protestov, odsúdila v utorok aj Európska únia. "Prioritou je zamedziť eskalácii násilia a nadmernému použitiu násilia zo strany bezpečnostných zložiek," uviedol hovorca Európskej komisie Peter Stano.

Zároveň vyzval kolumbijské úrady, aby dôkladne vyšetrili podozrenia z nezákonností a porušovania ľudských práv a slobôd počas protestov a potrestali osoby za ne zodpovedné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.