Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 20:40

Organizácia Spojených národov upozornila na záplavy v Jemene

Z predbežných údajov vyplýva, že zhruba 22 380 ľudí z asi 3 730 rodín muselo v dôsledku prívalových dažďov a povodní, ktoré v Jemene trvajú od polovice apríla, opustiť svoje príbytky.

Záplavy spôsobené prívalovými dažďami vo vojnou zmietanom Jemene zasiahli už tisícky tamojších rodín. Upozornila na to v utorok Organizácia Spojených národov, informovala agentúra AFP.

Z predbežných údajov vyplýva, že zhruba 22 380 ľudí z asi 3 730 rodín muselo v dôsledku prívalových dažďov a povodní, ktoré v Jemene trvajú od polovice apríla, opustiť svoje príbytky, informoval Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Jemenská vláda v pondelok informovala, že prudké dažde v historickom meste Tarím ležiacom v provincii Hadramaut si doteraz vyžiadali štyri životy, pričom OSN uvádza ďalšie tri obete v iných oblastiach krajiny. OCHA doplnila, že záplavy spôsobili rozsiahle škody v najmenej siedmich provinciách.

V Jemene si prívalové dažde každoročne vyžiadajú desiatky obetí. Jeho obyvateľov navyše od roku 2014 sužuje občianska vojna medzi tamojšou vládou podporovanou vojenskou koalíciou vedenou Saudskou Arábiou a šiitskými povstalcami húsíami, na ktorých strane stojí Irán. OSN situáciu v Jemene považuje za najhoršiu humanitárnu krízu súčasnosti na svete.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)

pred 14 hodinami

Pri izraelskom nálete bola v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. K náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.

pred 16 hodinami

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zrušil návštevu Rakúska plánovanú na dnes. Urobil tak na protest proti vyveseniu vlajky Izraela na sídlo úradu rakúskeho kancelára a budovu rezortu diplomacie vo Viedni. (tasr)