Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 20:10

Poslanci ukončili utorkové rokovanie novelou zákona o odpadoch

Návrhom by sa mala zrušiť povinnosť vážiaceho systému pre smetiarske autá, ktorá má platiť od roku 2023. Po novom by stačilo, aby zberové spoločnosti ohlásili obci množstvá vyzbieraného odpadu.

Poslanci sa opäť zídu v stredu od 9.00 hod.

Parlament v novembri 2019 schválil legislatívu, podľa ktorej majú byť smetiarske autá vybavené vážiacim systémom. Koalícia tvrdí, že táto povinnosť je kontraproduktívna.

"Všetky zberné vozidlá sú totiž pred vysypaním vážené na certifikovaných váhach v spaľovniach, taktiež na skládkach a v zariadeniach na spracovanie triedeného odpadu," skonštatovali v návrhu poslanci. Väčšie obce a mestá majú podľa nich k dispozícii informáciu o vyprodukovanom odpade. Menšie obce by sa mohli naďalej dohodnúť na inštalovaní systému dobrovoľne, podobne ako doteraz.

Poslankyňa Anna Zemanová (SaS) predniesla v pléne pozmeňujúci návrh, ktorým sa upravuje, aby ten, kto vykonáva zber zmesového odpadu alebo triedený zber, zabezpečoval zberné vozidlá nie automaticky, ale na základe požiadavky obce.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)