Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 17:32

Európska únia začala s dodávkami vakcín balkánskym krajinám

Európska únia začala s dodávkami vakcín balkánskym krajinám

Na snímke kontajner s vakcínami proti ochoreniu Covid-19 od konkorzia Pfizer/Biontech na letisku v Sarajeve 4. mája 2021. FOTO - TASR/AP

Ide o vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech. Na Balkán doposiaľ dodávali očkovacie látky najmä Čína a Rusko.

Európska komisia (EK) v apríli avizovala, že na vlastné náklady dodá do Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska 651.000 dávok vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech.

Dodávky očkovacích látok financované EÚ budú prúdiť do krajín západného Balkánu každý týždeň až do augusta. Financie na tento účel sa čerpajú z balíka v hodnote 70 miliónov eur, ktorý vlani v decembri schválila Európska komisia.

Väčšina z uvedených balkánskych krajín mala doteraz problémy s obstarávaním vakcín proti covidu, pripomína AP. Výnimkou je Srbsko, ktoré vedie úspešnú očkovaciu kampaň použitím vakcíny od čínskej firmy Sinopharm a ruskej vakcíny Sputnik V. Ani jednu z týchto vakcín zatiaľ neschválila Európska lieková agentúra (EMA) - liekový regulátor EÚ.

Ostatné štáty, najmä Bosna a Hercegovina, sa na pomoc s dodaním vakcín spoliehali najmä na globálny distribučný program COVAX, ktorého cieľom je pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spravodlivo distribuovať dávky očkovacej látky do tých krajín, ktoré ich najviac potrebujú. Dodávky prostredníctvom COVAX-u sa však zatiaľ nedarí realizovať v plánovanom rozsahu.

Na návšteve západného Balkánu je práve v týchto dňoch - od pondelka do stredy - Olivér Várhelyi, eurokomisár pre rokovania o susedstve a rozšírení. V utorok, počas pobytu v Bosne, prisľúbil, že EÚ v čase pandemickej krízy krajiny západného Balkánu nesklame.

"Dodávka vakcín potvrdzuje naše pokračujúce odhodlanie poskytovať podporu, ako to robíme už od začiatku pandémie. Spolu sme silnejší," vyjadril sa Várhelyi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)

pred 14 hodinami

Pri izraelskom nálete bola v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. K náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.

pred 15 hodinami

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zrušil návštevu Rakúska plánovanú na dnes. Urobil tak na protest proti vyveseniu vlajky Izraela na sídlo úradu rakúskeho kancelára a budovu rezortu diplomacie vo Viedni. (tasr)