Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 17:50

Europoslanci žiadajú Azerbajdžan, aby prepustil všetkých arménskych zajatcov

Viac ako 120 poslancov Európskeho parlamentu vyzvalo Európsku úniu, aby zvýšila tlak na Azerbajdžan v záujme prepustenia arménskych vojnových zajatcov zadržaných vlani v bojoch o Náhorný Karabach.

Informovala o tom agentúra AFP.

Europoslanci svojím listom žiadajú najvyšších predstaviteľov Európskej komisie, Európskej rady a diplomatickej služby EÚ - Ursulu von der Leyenovú, Charlesa Michela a Josepa Borrella -, aby využili svoj vplyv a všetky dostupné nástroje a žiadali, aby Azerbajdžan rešpektoval medzinárodné právo.

V šesť týždňov trvajúcej vojne v Náhornom Karabachu utrpelo Arménsko od Azerbajdžanu krutú porážku, keď Azerbajdžan získal späť územia, o ktoré prišiel pred 30 rokmi. Konflikt si na oboch stranách vyžiadal 6-tisíc obetí.

Podľa mierovej dohody, ktorá bola sprostredkovaná Ruskom a uzavretá 9. novembra, sa obe strany dohodli na vrátení všetkých vojnových zajatcov a telesných pozostatkov padlých.

Arménsko vyhlásilo, že vrátilo všetkých zajatcov, ale obviňuje Azerbajdžan, že naďalej zadržiava neznámy počet arménskych vojakov a chce ich využiť ako "eso" na ďalších vyjednávaniach.

Europoslanci vo svojom vyhlásení píšu, že je ťažké presne určiť počet zostávajúcich väzňov a zajatcov, a to pre vysoký počet nezvestných osôb a nedostatočnej spolupráci zo strany Azerbajdžanu.

Inzercia

Uvádzajú však, že ich výzva na prepustenie "zahŕňa 72 ľudí, ktorých zajatie Azerbajdžan pripúšťa, ďalších 112 ľudí, o ktorých Azerbajdžan neposkytuje žiadne informácie, a 61 ľudí, ktorých zajatie Azerbajdžan kategoricky popiera, pričom v ich prípadoch existujú konkrétne dôkazy o opaku".

Azerbajdžan trvá na tom, že vrátil Arménsku všetkých vojnových zajatcov. Pripúšťa však, že zadržiava niekoľkých, ktorí boli zajatí v potýčkach po podpísaní mierovej dohody.

Baku trvá na tom, že na túto skupinu zajatcov sa nevzťahuje dohoda sprostredkovaná Ruskom: označuje ich za "teroristických sabotérov", ktorí by sa mali dostať pred súd.

EÚ vo svojom vyhlásení z minulého týždňa uviedla, že všetci vojnoví zajatci a zadržané osoby by mali byť vrátené "bez ohľadu na okolnosti svojho zadržania".

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)