Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 17:12

Vláda v Nemecku zmierni protiepidemické obmedzenia pre očkovaných

Občania, ktorí budú plne zaočkovaní, po schválení nariadenia nebudú musieť dodržiavať zákaz vychádzania a obmedzenia pri stretávaní s inými osobami.

Občania Nemecka, ktorí boli plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo ho prekonali, by už od tohto víkendu nemuseli dodržiavať protiepidemické opatrenia. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok schválila vláda a v nasledujúcich dňoch sa ním budú zaoberať obe komory parlamentu, uviedla agentúra DPA.

Ako uviedla ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová, obe skupiny obyvateľstva po schválení nariadenia nebudú musieť dodržiavať zákaz vychádzania a obmedzenia pri stretávaní s inými osobami. Pri vstupe do obchodov a iných prevádzok nemusia predložiť doklad o  negatívnom výsledku testu na koronavírus. Po návrate zo zahraničia nemusia byť v karanténe - ak neprichádzajú z rizikovej oblasti. Aj na nich sa však budú naďalej vzťahovať opatrenia o nosení rúšok a dodržiavaní rozstupov.

Doklad o úplnom očkovaní by sa mal mať papierovú alebo digitálnu podobu, pričom akceptovať sa budú verzie v nemčine, angličtine, francúzštine, taliančine alebo španielčine. Od poslednej vakcinácie musí uplynúť najmenej 14 dní. Dokladom o prekonaní covidu bude pozitívny laboratórny test PCR, starý najmenej 28 dní a najviac šesť mesiacov.

Ak Spolkový snem a Spolková rada nariadenie schvália podľa plánu na svojom štvrtkovom, respektíve piatkovom zasadnutí, môže začať platiť už v sobotu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)