Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 13:24

Koronavírus

Belgickí lekári žiadajú schváliť liečbu monoklonálnymi protilátkami

Očkovanie, do ktorého sa už v Belgicku zapojila vyše tretina populácie, nie je jedinou dostatočnou ochranou na prekonanie pandémie koronavírusu. 

Očkovanie proti COVID-19, do ktorého sa už v Belgicku zapojila vyše tretina populácie, nie je jedinou dostatočnou ochranou na prekonanie pandémie koronavírusu. Ďalším riešením je liečba, najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorým môžu pomôcť monoklonálne protilátky. Uviedla to v utorok televízna stanica RTBF.

Podľa RTBF je u pacientov s vysokým rizikom vzniku závažnej formy COVID-19 nevyhnutná liečba monoklonálnymi protilátkami. Ide o protilátky vyrobené v laboratóriu, ktoré by významne znížili riziko hospitalizácie alebo úmrtia, aj preto sa Belgická kráľovská lekárska akadémia (ARMB) oficiálne vyslovila za nasadenie tohto typu liečby.

Podľa doterajších zistení pacienti so slabým imunitným systémom reagujú horšie na očkovanie a ich telá nevytvárajú vôbec alebo iba málo protilátok na ochranu pred vírusom Sars-Cov-2.

V Belgicku sa podľa odhadov nachádza 1000 až 3000 ľudí so zvýšeným rizikom vzniku závažnej formy ochorenia COVID-19, pokiaľ sa v populácii nedosiahne kolektívna imunita. Pre týchto ľudí sú monoklonálne protilátky jedinou zbraňou, o ktorej sa aktuálne vie, že je dnes účinná proti tejto vírusovej infekcii, uvádza RTBF.

Laboratórne vytvorené molekuly napodobňujú normálnu imunitnú odpoveď tela po podaní vakcíny. Injekčné protilátky zastavia vírus skôr, ako sa dostane do pľúc, píše sa v správe s tým, že liečba monoklonálnymi protilátkami je účinná aj proti novým variantom koronavírusu.

Vďaka mobilizácii lekárskych tímov mohlo viacero belgických pacientov vyskúšať túto liečbu aj napriek tomu, že nejde o liek schválený belgickými regulačnými úradmi. Belgická kráľovská lekárska akadémia v tejto súvislosti oznámila, že je nevyhnutné mať prístup k takejto liečbe a nechať schváliť potrebné lieky, pričom odkázala, že vo viacerých členských krajinách EÚ už pacientom monoklonálne protilátky podávajú.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

„Celé sa to zbehlo za 45 sekúnd, možno za minútu. V tej chvíli ma to tak prekvapilo, že som sa nevedel ani podpísať," hovorí Róbert Suja o svojom odvolaní z pozície riaditeľa NCZI. Okrem toho tvrdí, že pre 60-percentnú zaočkovanosť v septembri musíme denne očkovať 30-tisíc ľudí. To však nevidí reálne, preto v súvislosti s jesennou vlnou pandémie je podľa neho čas pripravovať si plán B.

pred hodinou
pred hodinou

Remišová nemá zjednocujúci potenciál ani predsednícky formát. Čoraz viac bude v politickej prevádzke pôsobiť osamotenejšie a rozorvanejšie. Lebo spájať do jednej strany ľudí, ktorí nemajú rovnaké politické preferencie, je čoraz nereálnejšie. Šeliga mal byť novou politickou hviezdou, ktorá Kiskov projekt časom preberie, no takto sa jeho politická kariéra zatiaľ nejaví. A nie iba preto, že popíjal neskoro večer s priateľmi v klube. Kolíková má aspoň víziu, že ju prichýli SaS. Radi ju tam prijmú a bude sa tam asi cítiť dobre. Komentuje Eva Čobejová.

Inzercia

Inzercia