Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 13:07

Libanon a Izrael obnovili rokovania o sporných námorných hraniciach

Cieľom je uvoľniť cestu pre ťažbu ropy a zemného plynu v pobrežných vodách. Rokovania sprostredkúvajú Spojené štáty.

Libanon a Izrael v utorok po niekoľkých mesiacoch obnovili rozhovory o svojich sporných námorných hraniciach s cieľom uvoľniť cestu pre ťažbu ropy a zemného plynu v pobrežných vodách. Rokovania sprostredkúvajú Spojené štáty.

Rokovania medzi krajinami, ktoré sú technicky stále vo vojnovom stave, sa začali na základni OSN Nakura v južnej časti Libanonu, informovala tlačová agentúra AFP.

Libanon a Izrael sa vlani zúčastnili na nepriamych rozhovoroch zameraných na demarkáciu. Tieto rokovania uviazli po tom, ako Libanon vyslovil požiadavku na väčšiu oblasť vrátane časti plynového poľa Kariš, kde Izrael udelil prieskumné práva gréckej spoločnosti.

Na minuloročných rokovaniach sa malo hovoriť o požiadavke Libanonu na 860 štvorcových kilometrov v spornej námornej oblasti. Libanon však vyhlásil, že mapa predložená OSN v roku 2011 bola založená na chybných výpočtoch, a začal požadovať 1430 štvorcových kilometrov ďalej na juh vrátane časti Karišu.

Každá z krajín požadovala odlišnú demarkačnú čiaru, povedal v utorok pre AFP zdroj z libanonského prezidentského úradu. Libanonský prezident Michel Aún v apríli vyslovil požiadavku, aby Izrael zastavil všetku ťažobnú činnosť v Kariši dovtedy, kým sa nevyriešia spory.

Libanon vo februári 2018 podpísal svoj prvý kontrakt na ťažbu ropy a zemného plynu v pobrežných vodách s konzorciom zahŕňajúcim petrochemické giganty Total, ENI a Novatek. Libanonskí politici dúfajú, že komerčne životaschopné zdroje uhľovodíkov pri libanonskom pobreží pomôžu vytrhnúť zadlženú krajinu z jej najhoršej hospodárskej krízy za uplynulé desaťročia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Celé sa to zbehlo za 45 sekúnd, možno za minútu. V tej chvíli ma to tak prekvapilo, že som sa nevedel ani podpísať," hovorí Róbert Suja o svojom odvolaní z pozície riaditeľa NCZI. Okrem toho tvrdí, že pre 60-percentnú zaočkovanosť v septembri musíme denne očkovať 30-tisíc ľudí. To však nevidí reálne, preto v súvislosti s jesennou vlnou pandémie je podľa neho čas pripravovať si plán B.

pred hodinou
pred 2 hodinami

Remišová nemá zjednocujúci potenciál ani predsednícky formát. Čoraz viac bude v politickej prevádzke pôsobiť osamotenejšie a rozorvanejšie. Lebo spájať do jednej strany ľudí, ktorí nemajú rovnaké politické preferencie, je čoraz nereálnejšie. Šeliga mal byť novou politickou hviezdou, ktorá Kiskov projekt časom preberie, no takto sa jeho politická kariéra zatiaľ nejaví. A nie iba preto, že popíjal neskoro večer s priateľmi v klube. Kolíková má aspoň víziu, že ju prichýli SaS. Radi ju tam prijmú a bude sa tam asi cítiť dobre. Komentuje Eva Čobejová.

Inzercia

Inzercia