Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 12:32

Kauza Gorila

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka čelí obžalobe

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka čelí obžalobe

Dobroslav Trnka. Foto – TASR

Podľa prokurátora sa mal dopustiť zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Okresný súd Bratislava I obžalobu na bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Obžaloba sa týka spisu Gorila.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov.

Inzercia

Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Trnku z tohto zločinu v decembri 2019. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila.

Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.
 

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

„Celé sa to zbehlo za 45 sekúnd, možno za minútu. V tej chvíli ma to tak prekvapilo, že som sa nevedel ani podpísať," hovorí Róbert Suja o svojom odvolaní z pozície riaditeľa NCZI. Okrem toho tvrdí, že pre 60-percentnú zaočkovanosť v septembri musíme denne očkovať 30-tisíc ľudí. To však nevidí reálne, preto v súvislosti s jesennou vlnou pandémie je podľa neho čas pripravovať si plán B.

pred hodinou
pred hodinou

Remišová nemá zjednocujúci potenciál ani predsednícky formát. Čoraz viac bude v politickej prevádzke pôsobiť osamotenejšie a rozorvanejšie. Lebo spájať do jednej strany ľudí, ktorí nemajú rovnaké politické preferencie, je čoraz nereálnejšie. Šeliga mal byť novou politickou hviezdou, ktorá Kiskov projekt časom preberie, no takto sa jeho politická kariéra zatiaľ nejaví. A nie iba preto, že popíjal neskoro večer s priateľmi v klube. Kolíková má aspoň víziu, že ju prichýli SaS. Radi ju tam prijmú a bude sa tam asi cítiť dobre. Komentuje Eva Čobejová.

Inzercia

Inzercia