Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 11:32

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí do polnoci zostaviť novú vládu

Inak jeho strane hrozí, že prvýkrát po 12 rokoch pôjde do opozície.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí do polnoci zostaviť novú vládnu koalíciu, inak jeho strane hrozí, že prvýkrát po 12 rokoch pôjde do opozície, informovala v utorok agentúra AP.

Od volieb 23. marca sa Netanjahuovi nedarí zostaviť vládu s podporou parlamentnej väčšiny. Situáciu mu komplikujú aj roztržky s bývalými spojencami. Napríklad strana Nová nádej, ktorú vedie premiérov bývalý stranícky kolega Gideon Saar, odmietla byť vo vláde s Netanjahuom pre osobné nezhody.

Na zostavenie novej vlády dostal premiér štyri týždne. Ak sa mu vládu nepodarí zostaviť do stredajšej polnoci, bude musieť vrátiť poverenie, ktoré dostal od prezidenta Reuvena Rivlina. Ten môže dať úradujúcemu premiérovi na zostavenie vlády ďalšie dva týždne, avšak poverenie môže dať tiež niekomu z Netanjahuových oponentov alebo v krajnom prípade prenechať záležitosť parlamentu.

Za posledné dva roky sa v Izraeli konali už štvrté voľby a všetky sa skončili patom. Ak by sa vládu opäť nepodarilo zostaviť, krajinu zrejme na jeseň čakajú ďalšie voľby.

Netanjahu zároveň čelí obvineniam z podvodu, narušenia dôvery a úplatkárstva. Podľa svedkov Netanjahu si výmenou za ústretové kroky voči vlastníkom médií zabezpečil vytváranie pozitívneho mediálneho obrazu o svojej osobe. Od spriatelených miliardárov údajne prijal luxusné dary v hodnote zhruba 700 000 šekelov (184 000 eur). Netanjahu všetky obvinenia poprel.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred 45 minútami

Severné Macedónsko vyhlásilo ruského diplomata pôsobiaceho v Skopje za nežiaducu osobu a nariadilo mu, aby do siedmich dní opustil územie krajiny. Dôvody vyhostenia nie sú známe. (tasr)

pred hodinou

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred hodinou

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred hodinou

V rozhovore s poslankyňou strany Za ľudí Miriam Šutekovou sa dozviete:

  • Bude Mária Kolíková novou líderkou strany?
  • Kde urobila ministerka spravodlivosti chybu a mala by odstúpiť?
  • Sú dôvodom napätia v strane nenaplnené ambície viacerých osobností?
  • Je poslanecký klub liberálnejší ako členovia strany?