Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
04. máj 2021

Prieskum Focusu

Sputnik je prijateľnejší pre ľudí na východe než na západe Slovenska

Preferujú ho starší pred mladšími, ľavičiari pred pravičiarmi, konzervatívci pred liberálmi i Maďari pred Slovákmi.

Sputnik je prijateľnejší pre ľudí na východe než na západe Slovenska

Foto – TASR/František Iván

Relácia Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza v nedeľu zverejnila prieskum agentúry Focus, v ktorom zisťovala prijateľnosť jednotlivých vakcín naprieč slovenskou populáciou. V skratke možno povedať, že dôvera vo väčšinu vakcín naďalej stúpa.

Respondentom položil Focus túto otázku: „V prípade, že budú na Slovensku dostupné nasledujúce vakcíny, do akej miery by bolo pre vás prijateľné nechať sa nimi zaočkovať?“

Najlepšie obstála očkovacia látka od americko-nemeckej spoločnosti Pfizer/BioNTech na báze mRNA, ktorá je prijateľná (úplne alebo skôr) pre 71,1 percenta opýtaných a neprijateľná len pre 26 percent.

Na druhom mieste sa umiestnila ruská vakcína Sputnik V, ktorá je prijateľná pre 60,2 percenta respondentov a neprijateľná pre 33,6 percenta opýtaných.

Až za ňou sa umiestnili americké vakcíny Moderna, Johnson & Johnson a na piatom mieste skončila vektorová vakcína britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca, ktorá si od februára pohoršila o vyše 13 percentuálnych bodov. Za prijateľnú ju pokladá len 29,4 percenta opýtaných a úplne alebo skôr neprijateľná je pre 65,8 percenta.

Pod imidž AstraZenecy sa zrejme podpísali najmä medializované správy o zriedkavom výskyte krvných zrazenín po očkovaní danou vakcínou. Pošramotená povesť sa však s touto farmafirmou vlečie už dlhodobo od prvých problémov pri klinických štúdiách až po dlhodobý nedostatok dodávok v Európe.

Horšie skončila už len čínska vakcína od spoločnosti Sinopharm, ktorou sa na Slovensku neočkuje a o jej dodávkach sa zatiaľ ani nehovorí.

Treba poznamenať, že ochotu nechať sa zaočkovať prejavilo v prieskume na vzorke 1001 respondentov 65,4 percenta opýtaných (určite a skôr áno), zatiaľ čo dokopy 30,1 percenta ľudí odpovedalo zamietavo (určite a skôr nie).

Agentúra prieskum realizovala na prelome marca a apríla, nezachytáva tak sériu ďalších udalostí spojených s ruskou vakcínou. Anketári ešte stihli v nejakej miere odzrkadliť kritické stanovisko ŠÚKL na adresu Sputnika, no prieskum už určite neodráža expremiérovu cestu do Moskvy a Budapešti, emotívnu tlačovku, nuansovanú diskusiu o rozdielnosti ruských vakcín dovezených na Slovensko a tých skúmaných v Lancete, ako ani nutnosť ďalšieho testovania Sputnika napriek pozitívnemu záveru slovenských laboratórií či okolnosti okolo zverejnenia zmluvy o dodávkach vakcíny. 

Napriek tomu z prieskumu agentúry možno vyčítať viac o sympatizantoch ruskej vakcíny.

Čítajte tiež

Sputnik je najprijateľnejší pre Maďarov, OĽaNO i ľavicu

Najvyššiu mieru prijateľnosti má Sputnik podľa posledného prieskumu medzi sympatizantmi maďarskej strany Aliancia, čo sa dá logicky odôvodniť aj tým, že v Maďarsku sa touto vakcínou už niekoľko mesiacov očkuje a medzi vakcinovanými je už určite aj istá časť slovenských Maďarov.

Pomerne vysokú dôveru k nej majú aj voliči opozičných strán Smer a Hlas, kde ide o najpopulárnejšiu vakcínu. Podobné čísla platia aj pre hnutie OĽaNO, kde však rebríčku popularity na rozdiel od spomínaných strán kraľujú vakcíny od amerických spoločností Pfizer a Moderna.

Sputnik žne podporu aj medzi kotlebovcami (57,9 percenta) či exkotlebovcami zoskupenými v strane Republika okolo europoslanca Milana Uhríka (52 percenta). V prípade oboch strán ide o najprijateľnejšiu vakcínu.

I keď voliči týchto strán vakcínu označujú za prijateľnú, z prieskumu nie je jasné, koľkí by sa ňou aj dali napokon očkovať. Obe strany sú známe svojím negatívnym postojom k očkovaniu vo všeobecnosti, a to nielen v prípade vakcinácie proti covidu.

Inzercia

Pre viac ako 50 percent sympatizantov jednotlivých strán je však Sputnik prijateľný aj v prípade hnutia Sme rodina, mimoparlamentného KDH či strany Za ľudí, ktoré ako prvé vystupovalo proti nákupu i očkovaniu touto vakcínou. Prijateľnosť tesne pod 50 percent je len u voličov Progresívneho Slovenska a strany SaS a medzi týmito voličmi o čosi viac prevyšuje zamietavý názor k tejto vakcíne.

V prípade všetkých spomenutých strán je však Sputnik prijateľnejší ako vektorová vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Pritom obe očkovacie látky fungujú na podobnom princípe. Rozdiel je len v adenovírusoch.

Ak však rozdelíme popularitu Sputnika medzi politické bloky, možno tvrdiť, že Sputnik je výrazne prijateľnejší v parlamentnej opozícii než koalícii. A to v pomere 71,6 percenta k 61,6 percenta. Rovnako ho skôr preferujú voliči, ktorí sa deklarujú ako stúpenci ľavice (66,5 percenta). V prípade stredu a pravice ide o 60 percent.

Ruská vakcína je tiež prijateľnejšia pre voličov, ktorí sa označujú za konzervatívcov, než tých, ktorí sa deklarujú ako liberáli.

Kým medzi liberálmi je Sputnik úplne alebo skôr prijateľný pre 53,5 percenta opýtaných, v prípade konzervatívcov je to o necelých desať percentuálych bodov viac (62,8).

Sputniku veria viac starší a východniari

V súvislosti s prijateľnosťou Sputnika sú zaujímavé faktory veku, národnosti či popularity v jednotlivých krajoch, ktoré naznačujú, medzi kým Sputnik boduje viac.

V prípade vekových kategórií je popularita ruskej vakcíny viac-menej vyvážená. Viac ako 65-percentnú prijateľnosť predstavuje však vo vyšších vekových kategóriách (55+), v rámci ktorých súčasná vakcinačná kampaň začína narážať na svoje limity.

Čo sa týka úrovne vzdelania, pri Sputniku ide o zanedbateľný faktor a jeho prijateľnosť je približne rovnaká v každom stupni dosiahnutého vzdelania. Nijako výrazne sa neodlišuje od celonárodného priemeru.

Zaujímavejší je faktor národnosti, v prípade ktorej sa potvrdzuje už trend spozorovaný pri politických stranách, teda vyššiu prijateľnosť má Sputnik medzi Maďarmi. Ide o 73,5 percenta.

Čo sa týka regionálneho rozdelenia, zatiaľ čo na západe a v strede Slovenska je popularita Sputnika zhodne na úrovni 57,9 percenta, na východe je to o necelých 10 percentuálnych bodov viac. Vakcínu pokladá za prijateľnú 66 percent opýtaných a za neprijateľnú 26,1 percenta.

Potvrdzujú to aj údaje z krajov, a to najmä Prešovského, kde je úroveň prijateľnosti Sputnika až na 68 percentách, teda o 15 percentuálnych bodov viac ako v Bratislavskom kraji.

Z údajov prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza sa tak dá nepriamo vyčítať, že ruská vakcína Sputnik V je o čosi prijateľnejšia oproti priemeru populácie skôr u starších, konzervatívnejších a ľavicovo orientovaných ľudí, s výraznejším zastúpením na východe či skôr severovýchode Slovenska.

Vzhľadom na posledné vyjadrenia už odvolaného šéfa NCZI Róberta Suju, podľa ktorého je z dostupných údajov z čakárne záujem o očkovanie slabý a zástup nadšencov sa pomaly vyčerpáva, očkovanie Sputnikom ukazuje, v ktorej skupine ľudí by mohol zvýšiť náladu v prospech vakcinácie.

Napriek tomu si však ani od neho nemožno sľubovať zázraky a nedostatok záujemcov na očkovanie si bude určite vyžadovať komplexnejšie riešenie, ktoré by mohlo zahŕňať aj možnosť výberu vakcíny.

Odporúčame