Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2021, 14:27

Matovičov finančný plán

SaS nie je ochotná rokovať o zvyšovaní daní

Predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič upozornil, že zvýšenie DPH nezaručí vyšší výber, ale ekonomika Slovenska bude menej konkurencieschopná. Efektívnejším výberom by pri nezmenej sadzbe navyše štát dokázal získať ďalších 500 miliónov eur ročne.

Koaličná SaS nie je ochotná rokovať o zvyšovaní daní. Je naklonená diskusii o podpore rodín, ale nemôže to byť prepojené so zvyšovaním dane z pridanej hodnoty. Uviedol to v pondelok poslanec a šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

„Nie sme v žiadnom prípade ochotní rokovať o zvyšovaní daní. Samozrejme, pán minister financií to spája s podporou rodín, to je, samozrejme, téma, o ktorej rokovať chceme a budeme," podotkol Viskupič. Zopakoval, že zvyšovanie daní je pre SaS "červená čiara", a je teda jednoznačne proti zvyšovaniu DPH. Viskupič skonštatoval, že návrh na zvyšovanie DPH na papieri nevidel, ale "v kuloároch nejaké debaty boli".

Reagoval tak na vyjadrenie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na sociálnej sieti, kde pripustil možnosť zvyšovania DPH.

Svoj plán daňovo-odvodovej reformy predstavil pomocou príkladu osamelej matky s dvoma deťmi, ktorá pracuje za minimálnu mzdu a aktuálne dostáva spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi spolu 606 eur mesačne v čistom. „Môj vysnívaný 'sociálny štát', po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od minulého leta chystám, tejto istej matke poskytne približne 1021 eur mesačne," priblížil Matovič.

Viskupič upozornil, že zvýšenie DPH nezaručí vyšší výber, ale ekonomika Slovenska bude menej konkurencieschopná. Cesta je podľa neho robiť zákony tak, aby Slovensko bolo konkurencieschopnejšie, aby bolo schopné mať čo najväčší hospodársky rast, a potom môže byť pri existujúcich sadzbách výber nominálne vyšší.

Podotkol tiež, že Slovensko má v súčasnosti jednu z najvyšší medzier vo výbere DPH v Európskej únii. Keby sa podarilo medzeru výberu DPH dostať na polovičnú výšku, Slovensko môže podľa Viskupiča prísť k dodatočnému daňovému výberu viac ako pol miliardy eur ročne.

So zvyšovaním DPH, ako naznačil Matovič, nesúhlasí ani poslanec a predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Označil to ako "fantazmagóriu", či "utópiu". Matovič tým chce podľa neho prekryť iné problémy krajiny.

„Existujú aj iné spôsoby, ako ďalej pokračovať v postupnom zlepšovaní života rodín s deťmi, nie takýmto kompletným zvýšením cien pre všetkých obyvateľov o 5 % v oblasti DPH, to je neprijateľné," tvrdí. Jednou z možností je podľa neho zdvojnásobenie rodinných prídavkov na budúci rok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu z 11. mája. (tasr)

pred 47 minútami

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred hodinou

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred hodinou

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.