Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2021, 13:58

Na očkovanie klientov a zamestnancov čaká ešte 130 zariadení sociálnych služieb

Celkovo čaká v týchto zariadeniach na prvú dávku vakcíny viac ako 7500 ľudí.

Na očkovanie klientov a zamestnancov čaká ešte 130 zariadení sociálnych služieb (ZSS) z tých, ktoré oň prejavili záujem. Vyplýva to z informácie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) k aktuálnej situácii v ZSS v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorú v pondelok prezentoval poslancom Národnej rady (NR) SR na sociálnom výbore.

Žiadosti o očkovanie dosiaľ zaslalo 893 ZSS. Požiadavka na zaočkovanie sa dotýka 45.180 zamestnancov a klientov týchto zariadení. Aktuálny počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je 37.774 osôb a aj druhú dávku už dostalo 30.156 osôb. Počet ľudí, ktorí ešte čakajú na očkovanie, je 7590.

V 763 zariadeniach z celkového počtu 893, ktoré požiadali o očkovanie, sa už žiadosti aj zrealizovali. Počet ešte nezrealizovaných žiadostí ZSS zaslaných rezortu zdravotníctva je 130. V percentuálnom vyjadrení už teda bolo vyhovené 85,54 % zariadení.

Najväčší záujem o očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb eviduje rezort v Nitrianskom a Prešovskom kraji (v oboch cez 6800 nahlásených ľudí). Nad 5000 nahlásených je aj v Banskobystrickom, Bratislavskom, Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji. V Trenčianskom kraji požiadalo v rámci ZSS o očkovanie niečo cez 4000 ľudí.

Minister poslancom predstavil aj informácie o zapožičaných kyslíkových generátoroch ZSS. Rezort zariadil zapožičanie 200 kusov generátorov na 120 dní, teda do konca júna, a takisto zakúpil príslušenstvo. Zapožičanie stálo okolo 50.000 eur, 4680 eur zaplatil rezort za kyslíkové masky a 3600 eur za kyslíkové kanyly. Najviac si ich požičiavali vyššie územné celky (179 kusov), desať kusov si zapožičala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, päť kusov putovalo do domovov v Rožňave, Stropkove, Prešove a Senci a šesť generátorov má rezort v pohotovosti.

Rezort práce tiež dodal zariadeniam množstvo ochranných osobných pracovných pomôcok, napríklad v podobe jednorazových ochranných oblekov, respirátorov či masiek, za čo zaplatil takmer 17 miliónov eur. Minister vyzdvihol aj dotácie za viac ako 30 miliónov eur, napríklad na výživové doplnky alebo na odmeny zamestnancom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka 24. mája nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred 9 minútami

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred 40 minútami

V rozhovore s poslankyňou strany Za ľudí Miriam Šutekovou sa dozviete:

  • Bude Mária Kolíková novou líderkou strany?
  • Kde urobila ministerka spravodlivosti chybu a mala by odstúpiť?
  • Sú dôvodom napätia v strane nenaplnené ambície viacerých osobností?
  • Je poslanecký klub liberálnejší ako členovia strany?