Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. máj 2021

Rada politikom

Dobrý radca hodný viac ako groš

Pre dôveru politických strán a koaličných partnerov vo svojich nominantov je dôležité vedieť, kým sa obklopujú a prečo.

Dobrý radca hodný viac ako groš

Foto TASR/Jakub Kotian

Kto sa veľa pýta, ten sa veľa dozvie. Čo však, keď nemáme čas sa dlho vypytovať a chceme čo najskôr tú správnu (a krátku) odpoveď? V bežnom živote sa obvykle pýtame ľudí, ktorým dôverujeme a ktorých poznáme.

Na počítačové problémy je tu susedov 13-ročný syn. Na právne spory spolužiak zo základnej školy. Dovolenku konzultujeme so scestovanou sesternicou z tretieho kolena. Zdravotné problémy vyrieši rodinný lekár.

Pýtame sa ľudí, ktorých poznáme – a ktorí poznajú nás –, lebo tí si na nás skôr nájdu čas a venujú nám svoje skúsenosti. Vzájomná dôvera je zase poistkou, že nám poradia to, čo je najlepšie pre nás – že nezneužijú našu nevedomosť na svoj prospech, nepredajú nám hadí olej ani vyradené súčiastky. Aj preto som na napísanie tohto stĺpčeka poprosil o pomoc naslovovzatú odborníčku a zhodou okolností aj dlhoročnú priateľku Katku Staroňovú, docentku na Ústave verejnej politiky FSEV UK.

Podobne ako v bežnom živote si hľadajú poradcov aj niektorí najvyšší predstavitelia štátu – ministri, premiéri, poslanci. Obklopia sa ľuďmi, ktorých poznajú a ktorým dôverujú. Z ľudského hľadiska je to, samozrejme, pochopiteľné. Pre krajinu to však nie je to pravé orechové.

Aj keby sme predpokladali, že politici chcú pre krajinu to najlepšie, len keby mali dobrých poradcov, len keby im povedali, ako a čo majú robiť. Pritom skoro každý deň sledujeme, aká zúfalá je situácia, keď majú krajinu riadiť neskúsení politici bez kvalitného tímu, aj keď môžu mať dobré úmysly. Najlepšie výsledky v súčasnej vláde majú podľa mňa minister zahraničia a ministerka spravodlivosti – jediní, ktorí mali skúsenosti s riadením svojich rezortov a vedeli, koho si so sebou priviesť.

Päť problémov

Problém prvý – kde nájsť dobrého poradcu? Bežný človek často nemá iné východisko, ako zaloviť medzi známymi a ich známymi. Tradičné politické strany si zvykli „vychovávať“ odborníkov alebo počas dlhoročného záujmu mali kontakty na expertov z praxe.

Nové strany však nechávajú ministrov bez pomoci. Čo však, ak je minister zdravotníctva povedzme skvelý chirurg – a pozná veľa ďalších skvelých chirurgov – potreboval by však niekoho, kto sa fakt vyzná v optimalizácii siete záchraniek? Alebo ak je minister financií skúsený obchodník – a pozná veľa ďalších šikovných ľudí na podnikanie –, teraz však hľadá niekoho na udržateľnosť dôchodkového systému?

Veľmi peknú metódu na nájdenie najlepších expertov vytvoril Richard Muller. Nie ten náš spevák, ale americký fyzik. Muller oslovil zopár ľudí z daného odboru, ktorých mená sa objavovali v novinách – čo asi na prvý pokus neboli tí najlepší. Každého požiadal o mená 10 najlepších expertov. Potom každého z týchto desiatich požiadal o 10 mien. Algoritmus sa končí, až keď odkazy smerujú na viac-menej tú istú skupinku.

Pri tom, aké je Slovensko malé a ako sa každý s každým pozná, by to celé malo byť hotové do dvoch-troch kôl a kancelária akéhokoľvek ministra by to mala zvládnuť do týždňa.

Problém druhý – budú experti ochotní pomôcť? V bežnom živote sa obraciame na priateľov, lebo od nich očakávame ochotu pomôcť. Aj keby sme vedeli o niekom oveľa kvalifikovanejšom, často si netrúfneme takého človeka osloviť so svojimi banálnymi problémami. Ak však ide o vysokého politika, azda už nerieši voľajaké banality. Okrem toho, expert neradí politikovi osobne, ale vlastne radí celej krajine. Pre väčšinu odborníkov je cťou a potešením, ak môžu pomôcť pri navrhovaní celonárodnej politiky.

Inzercia

Problém tretí – dôvera. Ako si môže byť politik istý, že dostáva dobré rady – tie najlepšie pre krajinu –, a nie návrhy výhodné pre poradcov? Čo ak majú poradcovia vlastný biznis či iné skryté záujmy? V súkromnom živote nás pred týmto konfliktom záujmov chráni osobný vzťah k poradcom. Vo verejnom živote by však malo byť riadne preverenie konfliktu záujmov. A ideálne aj zverejnenie zoznamu poradcov a ich životopisov. Nezbedná opozícia by akýkoľvek konflikt záujmov objavila.

Problém štvrtý je výmena nevhodných poradcov. V súkromnom živote je to ťažké práve kvôli osobným vzťahom – ak sa s kamarátom právnikom prestanem radiť o svojom spore s bývalým zamestnávateľom, neprídem popri tom aj o jeho priateľstvo? O to lepšie je, ak má politik poradcov, ktorých môže bez milosti vymeniť, bez pocitu, že si niečo zostali dlžní.

A do pätice – otázka plurality názorov. Pokiaľ sa budem radiť iba so známymi, hrozí mi, že budem dostávať stále tie isté rady. Moji priatelia pravdepodobne majú podobné názory ako ja na zdaňovanie, boj proti klimatickým zmenám či európsku integráciu. Hrozí, že si vôbec nevšimneme riešenia alebo hrozby mimo nášho skupinového myslenia. Zacyklíme sa v kruhu. Vyvážený tím poradcov by mal vrcholového politika chrániť pred takýmito slepými škvrnami.

Pritom nie je vôbec nevyhnutné, aby poradcovia ministra boli členmi jeho strany, dokonca ani sympatizantmi nemusia byť. Pri strane s päťpercentnou voličskou základňou alebo pri novej strane s pár desiatkami členov je úplne nemožné, aby vo vlastných radoch našli expertov na všetky oblasti.

Úlohou poradcov ani nie je vybrať najlepšie riešenia. Ich úlohou je ukázať všetky realisticky dostupné riešenia a ich výhody a nevýhody. Úlohou politika je potom vybrať, ktorá možnosť je najlepšia – aj v rámci jeho politického programu – a presadiť ju v praxi.

Ak bude jasné, že expertní poradcovia sú tu pre dobro krajiny, nie ako osobná služba politikovi, výrazne sa zvýši ochota tých najlepších odborníkov pomáhať.

Byť v politike je totiž pre mnohých biľag, škvrna spojená s podozreniami. Najmä ak sa budú zverejňovať zoznamy poradných tímov – čo by sa malo –, pre ochotu expertov bude kľúčové, aby bolo jasné, že ide o vyslovene odborné nominácie. Takisto to však funguje aj naopak – pre dôveru politických strán a koaličných partnerov vo svojich nominantov je dôležité vedieť, kým sa obklopujú (a prečo).

V niektorých krajinách majú regulárne výberové konania na poradcov, vyhodnocujú ich výkonnosť a majú etické kódexy. To je však pre nás asi hudba budúcnosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame