Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2021, 11:40

Rezorty financií a práce dlhodobo diskutujú o zmene prorodinnej politiky

Jedným z možných zdrojov financovania podpory rodín by podľa ministra financií mohlo byť zvýšenie DPH.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR diskutuje s Ministerstvom financií (MF) SR o zásadnej zmene prorodinnej politiky už niekoľko mesiacov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská v reakcii na víkendové deklarácie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o plánoch pomôcť slovenským rodinám s deťmi pomocou daňovo-odvodovej reformy.

Ako dodala Rovenská, na väčšine opatrení, ktoré by mali zásadne zvýšiť podporu rodín s deťmi, panuje medzi rezortmi práce a financií zhoda. "Definitívny koncept zatiaľ nebol dohodnutý, a preto sa dovtedy nebudeme k tomu konkrétnejšie vyjadrovať," uzavrela hovorkyňa.

Matovič v sobotu na sociálnej sieti poukázal na nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku. Avizoval, že pripravuje "finančný plán". V nedeľu ho čiastočne na sociálnej sieti aj predstavil pomocou príkladu o osamelej matke s dvomi deťmi, ktorá pracuje za minimálnu mzdu. Tá aktuálne dostáva spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi spolu 606 eur mesačne v čistom.

"Môj vysnívaný 'sociálny štát', po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od minulého leta chystám, tejto istej matke poskytne približne 1021 eur mesačne," porovnal Matovič.

Priznal však, že na časť pokrytia nákladov by Slovensko potrebovalo zvýšiť daň z pridanej hodnoty (DPH). Podľa Matovičových prepočtov by spomenutá rodina - slobodná matka s dvomi deťmi - zaplatili na vyššej DPH maximálne o 20 eur mesačne navyše. Tí, ktorí deti zatiaľ nemajú, ale chcú ich mať, nebudú z reformy profitovať hneď, ale neskôr. Podľa jeho slov by nemali nič stratiť ani dôchodcovia, pretože vyššia DPH by sa mala automaticky vykryť cez valorizáciu dôchodkov a dôchodcovskú infláciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)