KOMENTÁR: Dnes ustúpil cirkvi, zajtra homosexuálom

Po dohode Roberta Fica s katolíckymi biskupmi je už jasné, že Národný program o ochrane sexuálneho a reprodukčného zdravia sa riešiť na Úrade vlády nebude. Dobrá či zlá správa? Nanešťastie, oboje.

Slušní kresťania na Slovensku majú problém. Smer-SD pred túžbou udržať si „babky a konzervatívcov“ nazastaví nič. Na škodu je to, paradoxne, práve cirkvi.
Tá sa môže snažiť zlepšovať svoje renomé u „moderných ľudí“ koľko len chce. No ťažko sa bude neoliberálom vysvetľovať, že katolíci nie sú smeráci. Lebo naopak to neplatí.

Robert Fico sa riadi „váhou mienky“. Ak dnes Čaplovič tvrdí, že homosexuálne zväzky nebudeme otvárať, tak treba dodať, že to platí pre momentálne „rozloženie síl“. Akákoľvek predstava, že túto líniu si strana podrží na dlhé obdobie, je naivná. Len čo sa „spoločnosť viac otvorí tejto téme“, zmenia sa aj postoje vtedy najsilnejšej strany. A Smer vtedy najsilnejší bude, lebo čas, keď „verejná mienka“ dopraje homosexuálom rovnaké alebo podobné práva ako rodine, je blízko.
Isto aj vtedy bude cirkev protestovať, no situácia bude odlišná. Registrované partnerstvá sú oveľa jasnejšou agendou ako nejaký dokument na ochranou zdravia.

Mnohí kresťania neprijímajú Národný program na ochranu sexuálneho a reprodukčného zdravia. A je fajn, že sa o ňom nebude na vláde hovoriť. Tu je nešťastím práve to, že cirkev sa znova dostáva do pozície spolupracovníka vlády. Nie je to vina biskupov. Tí len robili svoju prácu. Ten, kto zlyhal, je predseda vládnej strany, ktorý si nedokázal udržať svoj vlastný názor, že „tento materiál musí byť predmetom rokovania vlády“. Smer v skutočnosti neustúpil cirkvi, ustúpil hrozbe straty preferencií.

Nakoniec vystáva otázka, čo je pre katolíkov horšie: Mať v krajine ľavicovo-liberálny program sexuálneho zdravia, alebo počúvať, že „Smer ustúpil od ,moderných pohľadov´ a vyhovel cirkvi“ (Leško)?

Pavol Rábara

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo