Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2021, 18:06

Pomery v koalícii

Heger opäť obhajuje Matoviča, ktorý sa pustil do Lengvarského

Heger opäť obhajuje Matoviča, ktorý sa pustil do Lengvarského

Foto - TASR/Martin Baumann

Minister financií a bývalý premiér je predsedom najväčšej koaličnej strany a má právo komentovať akékoľvek veci, vyhlásil premiér.

Súčasná koalícia je pestrá a napätie je v únosnej miere esenciou politiky, uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy premiér Eduard Heger. Rešpektuje, že koaličná poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) nepodporí programové vyhlásenie vlády, keďže nesúhlasí s unitárnym systémom zdravotného poistenia.

Premiér za problematické považuje skôr osobné spory v koalícii, pre obsahové spory má pochopenie. Opozíciu poprosí, aby hlasovala za zákon o rozpočtovej zodpovednosti, keďže je aj v jej záujme, aby malo Slovensko zdravé verejné financie. Ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) povedal, aby nespájal tento zákon so zákonom o daňovej brzde.

Za „nevídaný populizmus“ opozície považuje konštatovanie, že plošné testovanie stálo Slovensko takmer pol miliardy eur. Zdôraznil, že vďaka nemu sa podarilo odhaliť približne 400 000 osôb pozitívnych na nový koronavírus.

Na margo uskutočnenia výberových konaní vo vysokých funkciách poznamenal, že záleží od koaličných strán, či pôjdu cestou výberového konania, alebo pôjde o ich nominácie. Dôležité je podľa neho povedať, že ide o nomináciu.

Plán obnovy považuje za „veľkú výzvu“. Podľa predsedu vlády však bude potrebné zreformovať zákon o verejnom obstarávaní či stavebný zákon. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) podľa jeho slov urobila niekoľko opatrení, aby sa eurofondy darilo Slovensku čerpať ľahšie.

Či by mal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) zotrvať na svojom poste, je podľa premiéra otázka na samotného šéfa rezortu pôdohospodárstva. Hovorí, že Mičovského rezort stojí pred „veľkými výzvami“. Na jeseň musí potvrdiť akreditáciu a do konca roka musí pripraviť peniaze na najbližšie programové obdobie. Heger to vníma ako priestor, kde sa nesmie zlyhať.

Aj keď sa v pláne obnovy nenachádza komponent o kultúre, podľa Hegera to neznamená, že kultúra nedostane financie.

Minister financií a bývalý premiér Igor Matovič je predsedom najväčšej koaličnej strany OĽANO a má právo komentovať akékoľvek veci, povedal premiér Heger na margo Matovičovho piatkového statusu na sociálnej sieti, ktorý sa týkal očkovania mladých.

Heger tvrdí, že pod Matoviča spadajú ministri za OĽANO, teda aj šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý je nominantom hnutia. „Predseda strany má právo komentovať akékoľvek veci a toto je veľmi politicky citlivá otázka,“ uviedol premiér s tým, že Matovič vyjadril len svoj názor. „Nevidím v tom problém. Povedal to, čo hovoríme všetci, aby boli uprednostnení starší ľudia,“ podotkol.

Matovič na sociálnej sieti napísal, že verí, že ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým, ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol zaočkovaný čo i len jeden zdravý 16- či 17-ročný tínedžer vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech či od spoločnosti Moderna.

„Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by to patričné a nemilosrdné následky,“ uviedol.

V piatok neskoro večer sa rozhodlo ministerstvo zdravotníctva preplánovať termíny záujemcom o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov, na iný termín. Uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, a tiež chronicky chorým pacientom.

Chyba podľa premiéra bola, že mladí dostali pozvanie na vakcináciu, nie, že sa zaregistrovali do Čakárne.

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Severné Macedónsko vyhlásilo ruského diplomata pôsobiaceho v Skopje za nežiaducu osobu a nariadilo mu, aby do siedmich dní opustil územie krajiny. Dôvody vyhostenia nie sú známe. (tasr)

pred 42 minútami

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred 49 minútami

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred hodinou

V rozhovore s poslankyňou strany Za ľudí Miriam Šutekovou sa dozviete:

  • Bude Mária Kolíková novou líderkou strany?
  • Kde urobila ministerka spravodlivosti chybu a mala by odstúpiť?
  • Sú dôvodom napätia v strane nenaplnené ambície viacerých osobností?
  • Je poslanecký klub liberálnejší ako členovia strany?