Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2021, 13:13

Nové opatrenia

Pre divadlá platí od pondelka polovičná kapacita, kostoly zostávajú po starom

Pre divadlá platí od pondelka polovičná kapacita, kostoly zostávajú po starom

Ilustračná foto: TASR - Dano Veselský

Do bežných kostolov sa dostane okolo 40 ľudí, kým do divadiel 150 návštevníkov.

Veriaci sa na voľnejšie opatrenia pri bohoslužbách zatiaľ tešiť nemôžu, hoci Slovensko prechádza od pondelka 3. mája do červenej fázy Covid automatu.

Znamená to viacero zmien v opatreniach. Zelenú dostali napríklad kultúrne podujatia, pre ktoré platí, že v ich interiéroch môže byť polovičná naplnenosť kapacity (maximálne 150 ľudí), v exteriéri 200 ľudí. Podmienkou je negatívny test.

Kým v pôvodnom covid automate sa v prípade červenej fázy divadlá, koncertné siene, kiná a bohoslužby nachádzajú v jednom „balíku“, aktuálna vyhláška Úradu verejného zdravotníctva k nim pristupuje rozdielne. Pre kostoly tak zostáva doterajší režim, teda jeden človek na 15 metrov štvorcových.

Do bežných kostolov sa tak dostane zhruba 40 ľudí, kým do divadiel do 150 návštevníkov. Zároveň platí, že v prípade bohoslužieb sa naďalej nevyžaduje negatívny test.

„Rozumiem, že práve v kostoloch je vyšší vekový priemer ľudí a stretávajú sa tam na jednom mieste tí najohrozenejší obyvatelia. Zároveň takmer všetci starší ľudia už mali šancu sa zaočkovať. Preto by som pri vstupe do kostola tiež vyžadovala negatívny test, pričom testovať by sa nemuseli ľudia, ktorí sú už zaočkovaní či 180 dní po prekonaní Covidu,“ napísala lekárka Kristína Visolajská v texte o uvoľnovaní opatrení.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)