Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika Politika
30. apríl 2021

Svet v kocke

Čas je vážny a Francúzsko je v nebezpečenstve, píšu vojaci

List francúzskych vojakov vyzýva prezidenta, aby bránil republiku pred islamizmom, a varuje pred vytváraním paralelných komunít.

Čas je vážny a Francúzsko je v nebezpečenstve, píšu vojaci

Francúzski policajti nesú portrét zabitej policajtky Stephanie Monfermeovej na mieste, kde prišla o život pri útoku nožom v meste Rambouillet. FOTO TASR/AP

Prinášame komentovaný prehľad svetových správ z tohto týždňa. Jeho autormi sú: Lukáš Krivošík (o liste francúzskych vojakov varujúcich pred občianskou vojnou v krajine), Kristína Votrubová (o humanitárnej katastrofe v Indii) a Christian Heitmann (o hľadaní nového Q, tentoraz však nie pre bondovku).

Francúzsko potrestá vojakov, ktorí varovali pred občianskou vojnou

Verejnú debatu vo Francúzsku rozbúril otvorený list, ktorý vyšiel v pravicovom magazíne Valeurs Actuelles a mala by za ním stáť približne tisícka francúzskych vojakov, stovka dôstojníkov, vrátane dvoch desiatok generálov vo výslužbe. List vyzýva prezidenta Macrona, aby bránil republiku pred islamizmom i „hordami z predmestí“, a varuje pred vytváraním paralelných komunít, v ktorých neplatia zákony krajiny. Spomína dokonca hrozbu občianskej vojny.

„Čas je vážny, Francúzsko sa nachádza v nebezpečenstve,“ píše sa v liste. Francúzska ľavica i vládni politici obsah listu pochopili ako vyhrážku vojenským prevratom a ostro odsúdili politizovanie armády. Naproti tomu Marine Le Penová, ktorá sa chystá opäť kandidovať v budúcoročných francúzskych prezidentských voľbách proti úradujúcemu prezidentovi Macronovi, označila list za dôvod pre vládu, aby sa zamyslela, prečo toľko dôstojníkov prerušilo svoje mlčanie.

Podľa webu televíznej stanice France24 v stredu náčelník generálneho štábu oznámil, že osemnásť stále aktívnych dôstojníkov, ktorí podporili list, bude postavených pred vojenskú radu. Hrozí im prepustenie z armády alebo penzionovanie.

Aj keď otvorený list vojakov zrejme odráža pocity časti francúzskej spoločnosti, ďalšia jej časť v ňom logicky vidí provokáciu a cíti sa ním ohrozená. A to nielen pre porušenie zásady apolitickosti armády. List bol navyše zverejnený v čase 60. výročia neúspešného pokusu o vojenský prevrat.

V apríli 1961 sa skupina francúzskych generálov na dôchodku pokúsila o puč proti prezidentovi Charlesovi de Gaullovi, ktorého tým chceli prinútiť, aby nedopustil nezávislosť Alžírska, v tom čase francúzskej kolónie.

Napätie v krajine galského kohúta v poslednom čase opäť narastá. Len pred týždňom bola v Rambouillet dobodaná na smrť policajtka pred policajnou stanicou. Na mieste bol zastrelený 37-ročný útočník, narodený v Tunisku.

Svetová fabrika na vakcíny nemôže očkovať vlastných obyvateľov

Po celom svete bola podaná už viac ako miliarda vakcín proti koronavírusu, denné prírastky nových prípadov však stále lámu rekordy a iba za včerajší deň bolo identifikovaných viac ako 800-tisíc novonakazených.

Problémom je India, ktorá je zodpovedná takmer za polovicu celosvetového denného prírastku. Začiatkom apríla sa v krajine začala rapídne zhoršovať pandemická situácia a India dnes bojuje s humanitárnou katastrofou.

Iba za posledný deň v krajine pribudlo vyše 386-tisíc infikovaných, odborníci však tvrdia, že skutočný počet nových prípadov môže byť päť- až desaťnásobne vyšší.

India a najmä jej hlavné mesto Naí Dillí tak bojujú s preplnenými nemocnicami, nedostatkom pľúcnych ventilátorov a dokonca aj s nedostatkom kyslíka. Ľudia stoja pred nemocnicami s nádejou, že sa uvoľní miesto, stáva sa však, že zomrú skôr, ako sa im to podarí.

Táto krajina je pritom svetovou veľmocou, čo sa týka výroby vakcín, a očakávalo sa preto, že veľká časť obyvateľstva už bude zaočkovaná aspoň jednou dávkou. Opak je pravdou a podľa oficiálnych údajov aspoň jednu dávku dostalo necelých 10 percent z ľudí, ktorí by mali byť zaočkovaní.

V Bombaji a niektorých ďalších mestách dokonca v nasledujúcich dňoch dočasne pozastavia očkovanie, chýbajú vakcíny. Hlavný tamojší výrobca, Serum Institute of India, síce produkuje viac ako akákoľvek iná farmaceutická firma na svete, no ani to nestačí na pokrytie domáceho dopytu. 

Indická vláda firme prisľúbila finančnú pomoc na rozšírenie výroby, no istý čas ešte potrvá, kým sa plán zrealizuje. Krajina zároveň obmedzila vývoz vakcín. Spomínaná spoločnosť vyrába domácu verziu AstraZenecy pod názvom Covishield a ďalší farmaceutický gigant Bharat Biotech produkuje v Indii vyvinutú vakcínu Covaxin.

Inzercia

Krajina okrem toho začína importovať aj iné vakcíny zo Západu, no ani jedna zatiaľ nepožiadala o schválenie tamojšími úradmi. Schválenie nedávno získal ruský Sputnik V, ktorý by sa mal v Indii aj vyrábať.

Zatiaľ však v krajine kolabuje zdravotníctvo a ľudia v zúfalstve hľadajú akékoľvek cesty na záchranu svojich blízkych. V Indii sa tak napríklad dokonca pre nedostatok kyslíka rozvinul čierny trh s týmto plynom. Jedna bomba, ktorá bežne stojí okolo 80 dolárov, sa predáva aj za viac ako tisíc. Akútny nedostatok by sa mal vyriešiť až v polovici mája.

Odborníci zároveň skúmajú, čo spôsobilo túto extrémne silnú druhú vlnu. Niektorí to pripisujú indickému variantu koronavírusu, ktorý v sebe kombinuje viaceré už známe mutácie a zdá sa byť infekčnejší. Veľkú rolu zohrali aj masové volebné mítingy a oslavy hinduistických sviatkov, ktoré sa počas apríla konali po celej krajine bez dodržiavania akýchkoľvek hygienických opatrení.

Čo ste čakali, vybuchujúce pero?

Britská tajná služba MI6 hľadá nového Q. Čítali ste správne, riaditeľ vývoja sa teraz volá tak isto ako u Jamesa Bonda.

James Bond sedí na lavičke v galérii. Oproti nemu visí The Fighting Temeraire, obraz anglického maliara Turnera, ktorý zachytáva poslednú plavbu starej plachetnice do šrotu. Tak nejako sa musí cítiť aj agent 007, keď si k nemu prisadne akýsi mladík, nový Q. „Vždy ma prinúti cítiť sa trochu melancholicky. Veľká stará vojnová loď, ktorá bola potupne odtiahnutá do šrotu. Nevyhnutnosť času, nemyslíte?“ Dá mu pištoľ a vysielačku a na komentár Bonda, že to nie sú práve Vianoce, odvetí: „Čo ste čakali, vybuchujúce pero? Do toho už skutočne nejdeme.“

Nájsť náhradu starého Q bola monumentálna úloha. Jamesa Bonda znázorňovali rôzne herecké ikony, no Q vždy zostával rovnaký. Keď v roku 1999 pri nehode zomrel herec Desmond Llewelyn, miesto Q zostalo na jedno desaťročie neobsadené. Na chvíľu Q vo filmoch nevystupoval, nahradila ho jeho pravá ruka R.

Až vo filme Skyfall v roku 2012 zažil Q návrat, Llewelyna nahradil Ben Whishaw.

Britská tajná služba MI6 dnes hľadá nového šéfa vývoja a nájsť skutočného Q nie je jednoduchšie než toho filmového. Stojí totiž pred výzvou: konkuruje s IT spoločnosťami, ktoré dokážu odborníkom zaplatiť šesťciferné platy. Z tohto dôvodu si vymyslela zvláštnu čerešničku: tak ako v bondovke sa má šéf vývoja volať Q.

Podľa opisu MI6 má byť nový šéf vývoja „zodpovedný za tímy, ktoré vytvárajú a prijímajú technológie umožňujúce našu misiu proti najťažším protivníkom Spojeného kráľovstva“.

Kto sa teší na vozenie v Aston Martine, laserové hodinky či vybuchujúce perá, asi bude sklamaný. Podobne ako v predposlednej bondovke z roku 2012 má väčšinu práce tvoriť práca v IT priestore. To bude tá nevyhnutnosť času.

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva