Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
28. apríl 2021

Mutácia koronavírusu

V Indii zomierajú ľudia pred nemocnicami, môže za to nový variant?

Indický variant kombinuje viaceré už známe mutácie, prinášame odpovede na otázky, ktoré vzbudzuje.

V Indii zomierajú ľudia pred nemocnicami, môže za to nový variant?

Zdravotníci testujú pacientov antigénovými testami.

 

V posledných dňoch prichádzajú hrozivé správy z Indie, z ktorej sa stáva nové svetové epicentrum nákazy. Z krajiny, kde denne pribúdalo iba zanedbateľné množstvo prípadov koronavírusu vzhľadom na počet obyvateľov, sa behom mesiaca stala krajina, v ktorej pred nemocnicami zomierajú ľudia, pretože už pre nich nie je voľné miesto.

Za jeden deň dnes v Indii pribudne aj 350-tisíc nových prípadov, skutočný počet je však s najväčšou pravdepodobnosťou násobne vyšší. Počet obetí covidu už presiahol 200-tisíc a po Spojených štátoch a Brazílii je tak India krajinou s najväčším počtom reportovaných obetí.

India a najmä jej hlavné mesto Naí Dillí tak bojujú s preplnenými nemocnicami, absolútnym nedostatkom pľúcnych ventilátorov a dokonca aj s nedostatkom kyslíka. Ľudia stoja pred nemocnicami s nádejou, že sa uvoľní miesto, stáva sa však, že zomrú skôr, ako sa im to podarí.

Foto – TASR/AP

V nemocniciach pritom často ležia na jednej posteli aj traja pacienti, chorých ukladajú aj do vlakov, no nestačí ani to. Ako pre BBC napísal ich korešpondent Soutik Biswas priamo z Indie, aj včera sa snažil dostať do nemocnice ženu, ktorej saturácia kyslíka bola na úrovni 35.

Bola jej prisľúbená posteľ, no nakoniec ju nedostala. Už pri poklese saturácie na 90 je pritom potrebné, aby človek dostal kyslíkovú podporu. Nemocnica však prestala prijímať nových pacientov, pretože jednoducho nemajú kyslík, ktorý by im mohli dať. Kyslík sa tak vo veľkom predáva na čiernom trhu, kde sa podľa informácií BBC cena jednej 50-litrovej bomby, ktorá bežne stojí 80 dolárov, pohybuje v rozmedzí 680 až 1330 dolárov.

Preplnené krematóriá sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na pohrebných hraniciach. Tých je toľko, že ľuďom dochádza palivo a úrady v metropole Naí Dillí evidujú žiadosti o výrub stromov v miestnych parkoch.

Ako je možné, že druhá vlna v Indii udrela tak silno? Niektorí to vysvetľujú novým variantom koronavírusu, ktorý sa v krajine objavil ešte koncom minulého roka, teraz je už však masovo rozšírený.

Treba sa tejto mutácie báť a bude na ňu fungovať vakcína? Odpovedáme na základné otázky.

V čom je indický variant iný od britského, brazílskeho či juhoafrického?

Zachytený bol ešte v októbri minulého roka a dnes je už rozšírený vo viac ako 20 krajinách. Niekedy sa nazýva aj ako dvojitá mutácia, čo nie je správne, pretože v skutočnosti obsahuje celkovo 13 mutácií. Dve z nich sú však známe už aj z iných variantov.

Ako pre denník Postoj vysvetľuje virológ Juraj Kopáček, vedecký riaditeľ Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied, takzvaná mutácia E484Q je na tej istej pozícii ako v prípade britského, juhoafrického aj brazílskeho variantu, s tým rozdielom, že aminokyselina lyzín (K) je nahradená glutamínom (Q). Okrem toho tento variant obsahuje mutáciu L452R, ktorá bola identifikovaná napríklad aj pri kalifornskom variante.

Okrem týchto obsahuje aj ďalšiu zaujímavú mutáciu nazývanú P681R, ktorá sa, ako vysvetľuje Kopáček, „nachádza v blízkosti takzvaného furínového štiepneho miesta na spike proteíne a môže ovplyvňovať určité vlastnosti v štruktúre proteínu“.

Inzercia

Je tento variant nebezpečnejší?

Na jednoznačné závery je zatiaľ priskoro, podľa Kopáčka sa však zatiaľ nezdá, že by bol „horší“ ako iné varianty. Kľúčové je zistiť, či je infekčnejší a či sa teda rýchlejšie šíri medzi obyvateľstvom, ako aj v samotnom tele.

„Sú názory, že je menej infekčný ako ten britský. Tento variant bol v Indii identifikovaný už pol roka dozadu a zdá sa, že v časti krajiny momentálne nastali priaznivé okolnosti na jeho prudké šírenie. Tých príčin, prečo je to tak, je viac,“ hovorí Kopáček.

V posledných týždňoch sa totiž po celej krajine konali masové volebné mítingy, kde sa stretlo veľké množstvo ľudí bez akýchkoľvek epidemických opatrení. Zároveň prebehli dôležité hinduistické sviatky známe okrem iného rituálnym kúpeľom v rieke Ganga, takisto bez akýchkoľvek hygienických opatrení. Tieto okolnosti tak vytvorili ideálny priestor na šírenie vírusu.

Hinduisti podstupujú rituálny kúpeľ v rieke Gange počas sviatku Kumbh Méla (sviatku džbánov) v indickom Haridvare 12. apríla 2021. Foto – TASR/AP

Iní odborníci si však myslia, že za zlú situáciu v Indii môže vo veľkej miere práve nový variant. Naznačuje to aj fakt, že prvé štúdie kalifornského variantu, ktorý obsahuje rovnakú mutáciu ako ten indický, ukázali, že je približne o 20 percent infekčnejší.

Ochránia nás pred týmto variantom existujúce vakcíny?

Zdá sa, že spomínané mutácie, ktoré boli identifikované už i pri iných variantoch, a to najmä spomínaná mutácia E484Q, podľa virológa Kopáčka znižujú účinnosť protilátok, ich neutralizačnú aktivitu a zvyšujú schopnosť vírusu sčasti unikať imunitnej reakcii vyvolanej vakcínami či po prekonaní ochorenia.

To však neznamená, že vakcíny nebudú vôbec fungovať. Ako vysvetlil profesor z univerzity v Cambridge Ravi Gupta, je pravdepodobné, že vakcíny nás ochránia pred ťažkým priebehom a smrťou, no nie pred samotnou infekciou, a to hlavne v prípade ľudí s nižšou imunitou.

Treba sa tohto variantu v Európe obávať?

V Európe aj naďalej dominuje britský variant, ktorý je za drvivou väčšinou infekcií aj u nás na Slovensku. Indický variant bol identifikovaný najmä vo Veľkej Británii, kde ho našli u približne stovky nakazených. Vo väčšine prípadov však išlo o ľudí, ktorí pricestovali z Indie.

V rôznych krajinách sú prítomné aj iné varianty, ich šírenie však nie je masové a darí sa ich držať pod kontrolou. Problémom je to, že detekcia variantov je veľmi obmedzená, nerobí sa masovo a štatistiky teda nemusia reflektovať skutočnú situáciu.

Príbuzní a mestskí zamestnanci odetí v špeciálnych ochranných odevoch pochovávajú do hrobu telo obete ochorenia COVID-19 v indickom meste Gauhátí. Foto – TASR/AP

V každom prípade je teda na mieste, aby sme sa mali pred novými variantami na pozore. „Súčasnosť nás učí, že pred každým novým variantom, ktorý sa pomerne rýchlo šíri, treba včas prijať rázne opatrenia. Kontrola letov a pohybu osôb z rizikových oblastí je jedným z prvých a účinných krokov proti zavlečeniu potencionálne nebezpečných variantov,“ hovorí Kopáček.

Odporúčame