Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. apríl 2021

Kariéra

Prečo sú ženy pri videokonferenciách znevýhodnené?

Online porady znevýhodňujú ženy v pracovných kolektívoch. Technika i psychológia idú v online priestore proti nám.

Prečo sú ženy pri videokonferenciách znevýhodnené?

Foto: Pixabay

Ocitla som sa po dvoch rokoch opäť v redakcii so silným a výrazným mužským zastúpením. A keďže som do redakčného systému vhupla v časoch tvrdých pandemických opatrení, na redakčné porady sa pripájam online, rovnako ako ostatní kolegovia a kolegyne.

Hneď pri prvých poradách mi bolo jasné, že online svet novinárskemu brainstormingu až tak nepraje a najmä nie tomu ženskému. Presadiť sa medzi kolegami so zvučnými menami a hlasmi nie je vo virtuálnom priestore pre ženu, ktorá sa po dlhšej pauze vracia do väčšieho kolektívu, úplne jednoduché. Po čase som pochopila, že to tak vnímajú aj ostatné ženy v redakcii. 

Nie som utiahnutý typ a v normálnom svete nemám problém povedať otvorene, čo si myslím. Pri online poradách s väčším počtom ľudí sa však čoskoro dostaví rezignácia. Chcete vyjadriť svoj názor k téme, ktorá sa práve preberá, nestihnete sa nadýchnuť, stlačiť mikrofón a už sa rieši iná.

Alebo keď sa aj k reči dostanete, pripadáte si čudne: vidieť svoju vlastnú rozprávajúcu hlavu v štvorčeku, zatiaľ čo kolegovia sa vás snažia počúvať v tých svojich škatuľkách, rozptyľuje natoľko, že rýchlo zabudnem, čo som vlastne chcela povedať.

Keby som náhodou nenarazila na štúdiu inžinierov z Univerzity Magdeburg, asi by som si dodnes myslela, že počas mesiacov pandémie sa zmenila moja bežná sociálna výbava. 

Ženám menia hlas 

Ak ste žena a niekoľkokrát do týždňa sa pripájate na virtuálne konferencie alebo online porady či webináre, je dobré uvedomiť si, že to na vás vplýva inak. Špecifiká prežívania a správania sa žien v online svete sú iné ako tie mužské a je fajn si ich uvedomiť.

Ženský hlas má pri videokonferenciách podľa štúdie nemeckej univerzity menšiu silu, pôsobí menej kompetentne a charizmaticky. Vedci zistili, že programy ako Zoom, Skype a Teams neprenášajú všetky odtiene reči. Z technického hľadiska tvorcovia týchto programov znížili frekvencie zvuku pre vyššie tóny. To spôsobuje, že vyššie hlasy žien sú akoby orezané. Pre potreby štúdie skúmali výšku hlasu, rozsah hlasu a hĺbku tónu. Autori prišli k záveru, že ženským hlasom chýbajú pri videokonferenciách v porovnaní s mužskými hlasmi výrazné emocionálne komponenty.

Pri online poradách tak či tak odpadá množstvo nonverbálnych elementov, ktoré ženám pomáhajú v bežnej komunikácii. Výraz tváre, gestá rúk, naše ženské barličky, ktorými prenášame svoje emócie do komunikácie, nemajú pri Zoome, kde každý pozerá bez výrazu pred seba, prípadne si aj vypne kameru, veľký význam. A teraz zisťujeme, že známe appky ešte konfigurujú aj náš hlas – miera spolupatričnosti a spolupráce zo strany žien tak prirodzene upadá.

Ďalšia štúdia napríklad potvrdzuje, že zvlášť ženy sú po online poradách viac vyčerpané a stresované. Jeffrey Hancock, profesor komunikačnej vedy z Univerzity Stanford, skúmal viac ako desaťtisíc účastníkov videokonferencií cez Zoom, Teams a Skype.

Jeho záver je, že online stretnutia sú násobne vyčerpávajúcejšie ako osobné stretnutia. Dôvodom je fakt, že človek sa v tomto virtuálnom svete musí neustále pozerať sám na seba, čo spôsobuje neželané psychologické efekty. Stanfordská štúdia ukazuje, že na ženy má tento efekt neustáleho sebazrkadlenia obzvlášť zlý vplyv. 

Inzercia

Efekt vianočnej gule

Jedna zo siedmich žien, ale len jeden z dvadsiatich mužov uviedli, že po online poradách sa cítia veľmi až extrémne vyčerpaní. Mladšie osoby sa cítili unavenejšie ako staršie. Pri videokonferenciách nastáva efekt, ako keby ste sa hodiny pozerali do vianočnej gule a pritom sa ešte snažili zo seba dostať hlbokomyseľné príspevky vo svojom odbore.  

Podľa profesora Hancocka ide o sociálno-psychologický fenomén pozornosti, ktorá sa v tomto prípade vzťahuje neustále na seba. Pri online poradách nielenže človeka neustále pozorujú ostatní, ale ešte je nútený vnímať obraz svojej tváre, čo vedie k viacnásobnému sebazobrazovaniu. Stres z toho vyvoláva najmä u žien pocit, že môžu zanechať zlý dojem. Tento pocit môže v istej chvíli prekryť aj vecný obsah komunikácie.

Ženy majú väčší sklon ako muži kontrolovať svoju vizáž v zrkadle, riešia, ako pôsobia na svoje okolie, či im nestoja vlasy alebo či nemajú rozmazaný mejkap. Rovnaký efekt u žien vyvolávajú videostretnutia, kde nám obraz vlastnej tváre neustále pripomína kontrolovať, či je s našou tvárou všetko v poriadku.

Vedci preto hovoria o strachu zo zrkadiel. Ženy majú tým, že sú neustále pod vizuálnou kontrolou svojho odrazu, tendenciu zo strachu nepoužívať neverbálne gestá, nedotýkajú sa tváre, nehrajú sa s vlasmi, aby náhodou nepôsobili v online priestore neseriózne. Muži, naopak, neriešia, či majú mastné vlasy alebo ten istý sveter ako na porade pred troma dňami alebo či sú vyvalení na stoličke.

V stanfordskej štúdii uviedla väčšina žien, že sa cítia byť kvázi chytené do pasce, keď sú neustále pod dozorom kamery a sú tak viditeľné pre svojich kolegov aj dlhé hodiny. Odborníci na komunikáciu preto odporúčajú radšej dať si pauzy od kamery a nebáť sa ju viackrát počas mítingu vypnúť a premyslieť si tak príspevok, ktorý chceme formulovať. 

Odborníci na komunikáciu tiež ženám radia radšej sa na každé online stretnutie pripraviť, aby ustáli isté nevýhody, ktoré pramenia z ich psychológie. Radia nedobehnúť na Zoom zadýchané na poslednú chvíľu, ale nechať si pár minút predtým a vytvoriť si priestor pre dobrú komunikáciu, povedať pár viet nahlas do prázdna, aby si naštelovali tón hlasu. Ženám pomáha, ak si počítač alebo tablet dajú na vyvýšené miesto alebo ho podložia knihami. Lepší sa im tak držanie tela, a tým aj tón hlasu, ktorý je pre online stretnutia kľúčový.

Okrem toho človek reaguje mentálne rýchlejšie, keď necíti napätie zo zlého sklonu tela. Vítané je tiež, ak sa žena nepozerá neustále do kamery, ale zameria pokojne očný kontakt na cieľ mimo počítača, čím ju nerušia tváre ostatných a ani svoj odraz.

Odborníci tiež radia, aby sa ženy pokúsili svoj hlas posadiť nižšie a dobre artikulovať, robiť pauzy, aby boli zrozumiteľnejšie. Je potrebné kontrolovať si mimiku, aj keď počúvame ostatných. Znudený výraz alebo zavreté oči môžu pôsobiť na ostatných nezúčastnene a ignorantsky. 

Takže, milí kolegovia, ak sa vaše kolegyne počas dvojhodinovej porady nedostanú k slovu, nemusí byť problém len v tom, že nemali k téme čo povedať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame