Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. apríl 2021

Chyba prokurátora Kysela

Vrátiť sa k spravodlivosti sa dá iba v mantineloch práva

Aj policajti a prokurátori s uvoľnenými rukami potrebujú verejnú kontrolu.

 Vrátiť sa k spravodlivosti sa dá iba v mantineloch práva

Peter Kysel počas vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR 1. februára 2021. Foto: TASR/Jakub Kotian

Predseda Smeru sa včera na adresu niektorých prokurátorov špeciálnej prokuratúry a sudcov špecializovaného trestného súdu vyjadril, že ďalšia politická garnitúra s nimi bude musieť „urobiť poriadky“.

Robert Fico narážal na prípad obvineného bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka, ktorého Najvyšší súd prepustil z väzby z dôvodu nekonania prokurátora Petra Kysela.

Najskôr k Ficovmu výroku. Politici sa, samozrejme, môžu vyjadrovať k činnosti polície, prokurátorov či súdov aj ich kritizovať. Nemali by však prekročiť istú hranicu. Predseda Smeru sa za ňu dostal, pretože jeho slová už mali charakter politického zastrašovania.

Prepustenie Jozefa Reháka prichádza v dôsledku prieťahov prokurátora v čase, keď sa v súvislosti s „uvoľnením rúk“ orgánov činných v trestnom konaní začína debatovať aj o niektorých sprievodných javoch tohto procesu. Diskutuje sa o forme policajných zákrokov, podmienkach kolúznej väzby či využívaní takzvaných kajúcnikov a o rizikách zneužívania týchto inštitútov.

Robert Fico je v týchto témach aktívny a účelový, keďže mnohí stíhaní sú spojení s jeho garnitúrou. Ficovo uchopenie tejto témy a jeho účelovosť by však nemali znamenať diskvalifikáciu takejto debaty. Aj policajti a prokurátori s uvoľnenými rukami potrebujú verejnú kontrolu. Pretože aj oni chybujú.

Inak ako pochybenie sa nedá hodnotiť ani konanie prokurátora Kysela v spomínanej kauze Jozefa Reháka.

Hoci z Kyselovej individuálnej chyby netreba robiť ďalekosiahle závery, dôvod na zbystrenie pozornosti to určite je. Zdieľať

Trestný poriadok hovorí, že ak obvinený požiada o prepustenie na slobodu, prokurátor má jeho žiadosť posúdiť a ak jej nevyhovie, má ju „bez meškania“ so svojím zdôvodnením posunúť na rozhodnutie súdu. Prokurátor Kysel však Rehákovu žiadosť súdu posunul až skoro po dvoch mesiacoch.

Inzercia

Výsledkom je, že Najvyšší súd Reháka prepustil, pričom konštatoval: „Ak by Najvyšší súd Slovenskej republiky odobril terajší postup prokurátora, legitimoval by tým hypoteticky aj takú situáciu, keď by prokurátor nepredložil sudcovi pre prípravné konanie žiadosť obvineného o prepustenie z väzby, hoci aj po celý čas jej trvania, čím by v podstate celkom spochybnil právo obvineného na súdny prieskum obmedzenia jeho osobnej slobody takým závažným procesným prostriedkom, aký väzba, bezpochyby, predstavuje.“

Najvyšší súd vo svojom verdikte zároveň uvádza, že nedodržanie procesných záruk rozhodovania o väzbe v požadovanej lehote tvorí také zásadné porušenie práva obvineného, že adekvátnou formou kompenzácie je jeho okamžité prepustenie z väzby na slobodu. Teda bez ohľadu na to, že objektívne dôvody na Rehákovu kolúznu väzbu možno existujú.

Toto súdne rozhodnutie je dôležité, lebo prokurátorom pripomína, že aj obvinení vo väzbe, ktorí sú navyše z pohľadu práva stále nevinní, si zaslúžia právnu istotu. To okrem iného znamená aj to, že sporné otázky, s ktorými sa obrátia na justičné orgány, budú vyriešené v primeranom čase.

Hoci z Kyselovej individuálnej chyby netreba robiť ďalekosiahle závery, dôvod na zbystrenie pozornosti to určite je. V ostatných mesiacoch veľa počúvame o boji za spravodlivosť či o návrate právneho štátu. Vzhľadom na to, čo sa tu počas vlád Smeru dialo, ide o správny cieľ. Nedá sa však k nemu dospieť inak ako v mantineloch práva.

Netreba tiež zabúdať na to, že úsilie o prinavrátenie spravodlivosti nemusí zahatať len politický odpor, ale môžu ho devalvovať aj inštitúcie, ktorých sa týka. Napríklad ak sa nechajú strhnúť k svojvôli, hoci aj z ušľachtilých pohnútok.

Existuje totiž rozdiel medzi policajtmi a prokurátormi s uvoľnenými rukami a policajtmi a prokurátormi odtrhnutými z reťaze.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame