Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. apríl 2021, 22:23

Koronakríza

Núdzový stav sa predĺži o 30 dní, od štvrtka bude zákaz vychádzania od 21.00 h.

Núdzový stav sa predĺži o 30 dní, od štvrtka bude zákaz vychádzania od 21.00 h.

Foto – TASR

Ak sa situácia bude zlepšovať, predĺženie núdzového stavu môžu ešte zrušiť. 

Napriek nevôli niektorých členov koalície sa núdzový stav predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda netradične na rokovaní v pondelok večer.

Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla.

O potrebe predĺžiť núdzový stav hovoril premiér Eduard Heger aj členovia pandemickej komisie. 

„Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavádzať opatrenia, a teda narýchlo prijímať núdzový stav,“ píše sa v predkladacej správe.

Ministerstvo zdravotníctva v nej poukázalo aj na situáciu v nemocniciach. Argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácií koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenul tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia, či už v oblasti zdravotníctva, alebo hospodárskej mobilizácie.

Podľa informácií Denníka N schválenie núdzového stavu na 30 dní je kompromisom medzi OĽaNO a SaS so Sme rodina. Súčasťou dohody má byť, že ho môžu predčasne zrušiť, alebo ho parlament neschváli, pokiaľ sa pandemická situácia bude ďalej zlepšovať.

Posunutie zákazu vychádzania a koniec testovaniu v školách

Vláda na večernom rokovaní rozhodla aj o posunutí zákazu vychádzania. Ten už nebude začínať po ôsmej večer, ale od štvrtka bude platiť od 21.00 h. Od budúceho pondelka sa tiež ruší testovanie na školách.

Tieto dve zmeny oznámil na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak.

Doposiaľ platila pre žiakov aj rodičov povinnosť preukázať sa negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Žiaci prvého stupňa sa testovať nemuseli. 

Po novom sa budú musieť testovať žiaci od piateho ročníka a vyššie len v čiernych okresoch, tak ako to navrhovala pandemická komisia.

Sulík ani Korčok núdzový stav nepodporili

Názory na opätovné predlžovanie núdzového stavu sa vnútri koalície líšili.

„Ak existuje lepšie riešenie, poďme ho zrealizovať, ja som určite za,“ hovoril v pondelok popoludní Heger. „Ale pamätajme na to, že kľúčové slovo by mal mať minister zdravotníctva, pretože on nesie ťarchu zodpovednosti za všetkých pacientov, ktorí sú dnes hospitalizovaní na lôžkach v nemocniciach a ktorým nemôžeme povedať, že nemáme pre nich od zajtra starostlivosť,“ skonštatoval.

Jasne proti predĺženiu núdzového stavu sa postavila koaličná SaS, Richard Sulík už pred rokovaním vlády avizoval, že ho nepodporí. 

V utorok SaS poslala médiám stanovisko s tým, že rešpektuje rozhodnutie vlády. Šéf strany Richard Sulík s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom uznesenie nepodporili, pretože nesúhlasia so zákazom vychádzania.

Strana podľa jeho slov verí prísľubu premiéra, že čoskoro príde k nahradeniu núdzového stavu novelou zákona o hospodárskej mobilizácii a pandemickým zákonom.

Inzercia

Napriek pozitívnej správe, že sa zruší testovanie v školách, ostal aj naďalej platný zákaz vychádzania. Richard Sulík s Ivanom Korčokom z toho dôvodu hlasovali proti núdzovému stavu. Ukončenie spomínaného testovania detí podporil Branislav Gröhling, ktorý hlasoval za prijatie uznesenia," uviedla SaS v stanovisku.


Ministri za SaS Ivan Korčok, Richard Sulík a Branislav Gröhling. Fotov - TASR

Kollár na vláde hlasoval za, v parlemente bude Sme rodina zrejme proti

Sme rodina už nechce predlžovať núdzový stav, pokiaľ sa nepredĺženie neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí. Ak o 20 dní bude v nemocniciach len 500 či 600 ľudí, hnutie v parlamente nezahlasuje za predlžovanie núdzového stavu.

„Ten automaticky skončí o 20 dní, teda v deň hlasovania o ňom v parlamente," uviedol pre TASR predseda Sme rodina Boris Kollár.

„Pandemická komisia a odborníci požadovali predĺžiť núdzový stav, dali aj veľa vážnych argumentov, pod ich tlakom a závažnosťou sa vláda rozhodla schváliť na ďalších 30 dní núdzový stav. Toto rozhodnutie bolo zodpovedné. Cez to všetko tento núdzový stav bude musieť do 20 dní potvrdiť parlament, a tu sa vrátim k nášmu vyhláseniu, že už nechceme v Sme rodina predlžovať tento núdzový stav, pokiaľ sa nepredĺženie neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí," povedal Kollár.

Ozrejmil, že aktuálne je v nemocniciach 1600 ľudí a Slovensko má len okolo päťsto covidových lôžok. „Všetky ostatné lôžka boli zriadené a držané len na základe právnych nariadení z núdzového stavu," poznamenal.

Odborníci podľa jeho slov vysvetlili, že ak to vláda neschváli, bude tisíc aktuálne odkázaných pacientov "vysťahovaných na parkovisko" a nebude im mať kto poskytovať pomoc. „Toto bol ten tlak, prečo vláda posunula ešte núdzový stav," vysvetlil Kollár.

Podľa situácie budú hlasovať aj poslanci zo Za ľudí

„Koaličná strana Za ľudí predpokladá, že núdzový stav sa skončí skôr, ako príde do parlamentu. Ak ale dôjde k hlasovaniu o jeho predĺžení v parlamente, poslanci Za ľudí budú hlasovať podľa aktuálnej pandemickej situácie. Pokiaľ bude podobná ako v súčasnosti, núdzový stav nepodporia.

V prípade, ak by Národná rada musela na 20. deň hlasovať o predĺžení núdzového stavu, poslanci strany Za ľudí by sa riadili aktuálnou pandemickou situáciou, ale ak by bola podobná ako dnes, núdzový stav by nepodporili," píše sa v stanovisku strany.

Strana vysvetlila, že na rokovaní vlády jeho predĺženie podporili vicepremiérka Veronika Remišová aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, pričom argumentujú odporúčaniami pandemickej komisie.

Podmienkou strany malo byť predĺženie večerného času, odkedy má platiť zákaz vychádzania a že nebude vyhlásený na 40 dní. Rovnako malo byť podmienkou, aby sa na týždennej báze vyhodnocovalo, či je núdzový stav potrebný.

OĽANO nevidí dôvod na spochybňovanie predlžovania núdzového stavu

Koaličné OĽANO nevidí racionálny dôvod na spochybňovanie predlžovania núdzového stavu, odvoláva sa na odporúčania pandemickej komisie.

Poslanci hnutia budú pri predlžovaní núdzového stavu v Národnej rade zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu. 

„Predĺženie núdzového stavu vláde opäť navrhla pandemická komisia a my nevidíme žiadny racionálny dôvod toto opatrenie spochybňovať. Ak príde otázka predlžovania núdzového stavu do parlamentu, tak ako vždy, v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov, budú naši poslanci zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu," píše hnutie v stanovisku.

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)