Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
26. apríl 2021

Pandémia

Núdzový stav je ako varenie žaby

Obmedzovanie našej slobody by sa malo čo najskôr skončiť. Inak hrozí, že si na to zvykneme ako na samozrejmosť.

Núdzový stav je ako varenie žaby

TASR

Na začiatku nás Matovičova vláda presviedčala, že povinné testovanie či núdzový stav budú len mimoriadne a dočasné opatrenia. Na konci nám premiér Heger sucho oznamuje, že núdzový stav sa po pol roku opäť predĺži. Tak, ako sme si zvykli. Lebo Slovensko vraj „nie je pripravené na jeho zrušenie“.

Téza premiéra si zaslúži malú opravu. Ak niekto nie je pripravený na zmenu kurzu, tak je to vláda. Nie „Slovensko“.

Pandémia ustupuje

V čase, keď počty hospitalizovaných masívne klesajú, by sme sa už konečne mohli upokojiť. A zvýšiť svoje nároky. Automatické predlžovanie manévrov s vynúteným testovaním, zákazmi vychádzania a priepustkami do práce či do obchodu je v ústupovej fáze epidémie čistá (s prepáčením) buzerácia. Nie boj za verejné zdravie.

Dokedy sa máme pýtať vlády, či môžeme ísť večer von? 

Hlavným argumentom pre zavedenie núdzového stavu – a dočasné okresanie našich základných práv – bola hrozba kolapsu nemocníc. Tieto obavy sa, našťastie, nenaplnili ani počas vrcholu pandémie.

Aktuálne je v nemocniciach 1442 covid-pacientov, čo je o dve tretiny menej ako v marci. A trendy vyzerajú celkom dobre. Počty stále klesajú.

Čo hovorí zákon

Pri sporných témach nikdy nezaškodí, ak si zalistujeme v zákone. Ten tvrdí toto: „núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní“. Ministerka Kolíková koncom roka narýchlo presadila zmenu ústavy aj ústavného zákona, ktorý pri pandémii umožňuje predĺžiť núdzový stav o 40 dní, a to aj opakovane.

Z tejto výnimky sa veľmi rýchlo stalo pravidlo. Automat. V čase, keď vrcholil nápor na nemocnice, to bolo pochopiteľné.

Dnes je automatické predlžovanie núdzového stavu absurdné. Chýba na to zákonný dôvod. A porušuje sa pravidlo nevyhnutného rozsahu a času.

Toto pravidlo je dôležité preto, aby sa núdzový režim a zásahy do slobody nemohli elasticky zneužívať – podľa želaní vlády. Núdzový stav je predsa spojený s „vypnutím“ našich práv: so zákazom vychádzania, resp. obmedzovaním pohybu, športu a stretávania, so zákazom verejného zhromažďovania, s likvidáciou podnikania a živností… Na takéto drsné zásahy do ústavných práv musí existovať mimoriadne vážny dôvod. A zásahy musia byť dočasné. Nie bežné. 

Celé to pripomína pomalé varenie žaby. To, čo sme v októbri vnímali s pobúrením, je dnes plošná norma na dobu neurčitú. Zvykli sme si na vynútené testovanie (pravidelné), na príkazy, zákazy, kontroly pohybu. 

A na pravidelné, hladké predlžovanie tohto stavu.

Inzercia

Riešenia

Vláda tvrdí, že potrebuje udržať obmedzenie pohybu, plošné testovanie a možnosť mobilizácie lekárov. Inak vraj nebude mať pandémiu pod kontrolou. Sú to výhovorky.

Plošné vynútené testovanie je už niekoľko týždňov vysoko neefektívne. Ag testy zachytávajú 0,2 až 0,4 percenta „pozitívnych“. Mimo ohnísk sústavné povinné testovanie nemá zmysel. Malo by ostať dostupné hlavne pre dobrovoľných záujemcov.

Pokiaľ ide o obmedzenie stretávania a pohybu, toto vie do veľkej miery ovplyvniť hlavný hygienik. Pravidlami pre otvorené terasy, obchody, školy či služby. V rizikových okresoch by mohli byť prísnejšie obmedzenia ako v tých bezpečnejších.

A riešiť sa dá aj prípadná mobilizácia lekárov a zdravotníkov pre nemocnice s nedostatkom personálu. Celkom na to stačia núdzové plány a dohody ministerstva so zástupcami lekárov. Fungovalo to tak prevažnú časť zimných mesiacov (aj vtedy, keď bolo v nemocniciach dvakrát viac covid-pacientov ako dnes).

Jednoducho: predlžovanie núdzového stavu nie je nevyhnutné. Čo je jedna zo zákonných podmienok pre takýto návrh.

Kým sa to nezmení, táto otázka by mala byť bezpredmetná.

Otočme to

Neprekvapuje, že vláda sa tým napriek tomu zaoberá. Núdzový stav je pre ňu pohodlný – bremeno povinností tým opäť presúva na spoločnosť (pomerne ohybnú a poslušnú).

Ak niečo prekvapuje, tak je to slabá vlna odporu. Jasné výhrady bolo počuť len z SaS. Boris Kollár, ako obyčajne, pokrýval celé ihrisko. Od NIE po opatrné ÁNO. Remišová ostala vo svojej obľúbenej alibistickej polohe. Vraj sa budú riadiť odborníkmi. Len nespresnila, ktorými odborníkmi. Lebo aj oni majú rôzne názory – na testovanie, na lockdown, na očkovanie. Nie jeden predpísaný, ako sa nám to už rok podsúva.

Premiér tvrdí, že ak je lepšie riešenie ako núdzový stav, tak ho podporí. Výborne.

Lepšie riešenie je opak toho, na čo sme si zvykli. Voľnejší režim pre spoločnosť. A mimoriadne nasadenie pre vládu.

Odporúčame