REPORTÁŽ: Noc plná obám

Na recepcii americkej ambasády v hoteli Carlton to počas volebnej noci žije. V hlučnej vrave sa prerýva angličtina a slovenčina, ktoré z obrazoviek prehlušujú komentáre moderátorov CNN.

Novinári pobehujú s kamerami a snažia sa zachytiť názory prominentov. Americký veľvyslanec na Slovensku, Vincent Obsitnik, uzatvára provizórne hlasovanie prítomných hostí. So značným náskokom vyhráva demokratický kandidát – Barack Obama. Nikým to nepohne, americká country skupina hrá ďalej a účastníci si užívajú svoje kuracie soté a pohár vína v spoločnosti známych.

Americká nádej
Počas volebného utorka to žije aj v newyorských uliciach! „Dnes je bláznivý deň,“ hovorí pre Postoy Newyorčanka Ann-Renee. „Prvýkrát v živote som videla ľudí čakať na voľby v radoch, ktoré boli také dlhé, že sa zatáčali za roh. Zdá sa, že ľudia sú plní očakávaní a chcú zmenu.“ Donna, taktiež obyvateľka „Veľkého jablka“, no pochádzajúca z Obamovho domovského Chicaga, opisuje atmosféru na Manhattane: „V meste vládne výborná nálada. Je to úžasný pocit zúčastniť sa dnešnej atmosféry.“

Slovenský útlm
Recepcia americkej ambasády prechádza po polnoci útlmom. Prominentní hostia sa vytrácajú, ostane hŕstka organizátorov a novinárov, ktorí zo švédskych stolov dojedajú mierne vysušené pečivo. Pri každom zvýšenom hlase redaktorov CNN a vyhlásení víťazstva jedného z kandidátov v niektorom zo štátov, prítomní vytvoria okolo plazmovej obrazovky polkruh, občas padne prejav nadšenia, či sklamania.

Modré víťazstvo
V amerických uliciach to žije celý večer, ba aj noc. Zhromaždené davy v Chicagu, kde nový americký prezident prijíma verdikt, spolu jasajú: „Yes, we can!“ Pri Obamovom prejave o tom, že nie je nič nemožné a o lámaní bariér v otázke rasy, pohlavia, náboženstva počas americkej histórie sa ľuďom lesknú slzy v očiach...Na margo svojho súpera Obama vo víťaznom prejave poznamenáva: „Senátor McCain bojoval v tejto kampani dlho a tvrdo. Bojoval dokonca tvrdšie a dlhšie pre krajinu, ktorú miluje. Pre Ameriku vystál obete, aké si mnohí z nás nevieme ani predstaviť.“ McCain svojmu politickému protivníkovi vyjadril rešpekt pre jeho schopnosti a vytrvalosť a prejav ukončil: „Nech Boh sprevádza muža, ktorý bol mojím oponentom, no stal sa mojím prezidentom.“

V podobnom čase, no o niekoľko tisíc kilometrov ďalej, sa na slovenskej pôde k oslavám pripojí i veľvyslanec Obsitnik. Nakoľko je republikán, eufória ním výraznejšie nepohne, Obamovo víťazstvo prežíva pasívne. Pomedzi to odpovedá na nečakané novinárske otázky.

Ako ďalej?
Amerika po dvojročnej kampani, na ktorú nový prezident minul podľa odhadov viac ako 450 miliónov dolárov, zvolila svojho 44. prezidenta v histórii. Pomer bodov demokratického a republikánskeho kandidáta bol 338 k 158 bodov.

Obamova kampaň bola založená na agende zmeny, ktorá je, podľa mnohých kritikov, len populistickým nominálnym pojmom bez bližšie určeného obsahu. Objavujú sa aj názory, že nový americký prezident bude mať ruky zviazané finančnou krízou, čo mu značne obmedzí napĺňanie predvolebných kvetnatých sľubov. Napriek tomu sa finančná kríza stala jedným z kľúčových oblastí, ktoré rozhodli o víťazovi. Podľa politológa Tomáša Zálešáka: „Na Obamovu obľúbenosť zapôsobila finančná kríza. Vtedy je celkom pochopiteľné, že verejnosť sa odkláňa od voľného trhu a má viac dôvery k politike regulácií. To však ešte nič nehovorí o dlhodobých perspektívach a dôsledkoch.“

Výsostne aktuálnou je aj otázka zahraničnej politiky, ktorá sa stala kameňom úrazu prezidenta Georga Busha. Poslanec za KDH, Daniel Lipšic si myslí: „Za Obamu bude postavenie Ameriky horšie, lebo Barackovi Obamovi chýbajú zahranično-politické skúsenosti. V otázke Iraku vsadil na populárnu politiku..., ale zrejme nevie ako ďalej.“ Zálešák zas vidí ako veľkú nevýhodu Obamu nedostatok historickej pamäti, z čoho vyplýva, že v porovnaní s McCainom, ktorý má vytrénované „inštinkty“, Obama nebude reagovať v krízových situáciách promptne.

Vo vzťahu k Slovensku by sa však podľa veľvyslanca Obsitníka markantné zmeny konať nemali.

Američania 4. novembra 2008 výrazným spôsobom ukázali svetu, že množina predsudkov má opäť menej premenných. V podobe zvolenia Baracka Obamu naplnili americký sen komunitného organizátora so Chicaga, stať sa prezidentom USA. Zostáva len dúfať, že sa mladý afro-američan „nepošpinený“ prizmou washingtonských klanov, nebude počas svojho prezidentovania učiť pravidlá za behu.

Mária Škvarlová
Foto: www.barackobama.com, Flickr.com/Ben Heine

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo