Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. apríl 2021

Kauza Vrbětice

Dopustili sa Rusi v Česku teroristického aktu?

V ankete Postoja odpovedajú Ivan Mikloš, Martin Leidenfrost, Radoslav Procházka a Alexander Duleba.

Dopustili sa Rusi v Česku teroristického aktu?

Foto – I. Mikloš: Andrej Lojan; M. Leidenfrost: Andrej Lojan; A. Duleba: TASR/Jakub Kotian; R. Procházka: TASR/Martin Baumann

Poľsko zvolalo na dnes videokonferenciu premiérov V4, aby vyjadrilo solidaritu týchto stredoeurópskych štátov s Českom a aby premiéri skoordinovali svoju politiku voči Rusku.

V súvislosti s kauzou výbuchu muničného skladu sme sa opýtali Ivana Mikloša, Alexandra Dulebu, Martina Leidenfrosta a Radoslava Procházku tieto otázky:

1. Slovenská vláda reagovala v kauze Vrbětice na opatrenia českej vlády a konflikt s Ruskom tým, že vyhostila troch ruských diplomatov. Považujete to za primeranú reakciu?

2. Niektorí politici a komentátori hovoria v súvislosti s výbuchom skladu o teroristickom akte, ktorého sa dopustilo Rusko na českom území. Aj vy si myslíte, že išlo o terorizmus? 

Ivan Mikloš, bývalý vicepremiér a minister financií v Dzurindovej a Radičovej vláde

1. Áno, považujem to za primeranú reakciu, a to z troch hlavných dôvodov. Po prvé, ide o akt solidarity s naším susedom a najbližším partnerom. Po druhé, ako zdôraznila naša vláda, nejde o diplomatov, ale o agentov s diplomatickým krytím, ktorí konali proti záujmom Slovenskej republiky a v rozpore s pravidlami diplomatických stykov. A nakoniec po tretie, čo je najdôležitejšie, vyhostením týchto agentov slovenská vláda jasne ukázala, kam patríme a kam nie.

Nedá sa (a nepatrí sa) sedieť medzi dvomi stoličkami a robiť nedôstojnú a falošnú dvojtvárnu politiku, akú tu predvádzali predchádzajúce vlády vďaka Smeru a SNS. O to viac, že Putinov režim už ani neskrýva, že jeho cieľom je rozvrátenie západnej civilizácie. Tej civilizácie, ku ktorej sa nám podarilo pridružiť až po oslobodení sa od podriadenosti komunistickej Moskve a tej civilizácie, vďaka členstvu v ktorej prežíva Slovensko tri najšťastnejšie a najprosperujúcejšie desaťročia vo svojej histórii. 

2. Dá sa predpokladať, že ak sa vláda Andreja Babiša s prezidentom Zemanom za chrbtom rozhodla vyhostiť 18 diplomatov a obviniť ruské tajné služby GRU z priamej zodpovednosti za výbuch vo Vrběticiach, pri ktorom zahynuli dvaja českí občania, tak na to mali dostatočne preukázateľné dôvody. Či to možno alebo nemožno nazývať teroristickým aktom alebo dokonca aktom štátneho terorizmu, to posúdiť neviem. Ale ak sa na to pozrieme v širších súvislostiach a v spojitosti s anexiou Krymu a agresiou na východe Ukrajiny, otravou Škripaľa a jeho dcéry, otravou a zatknutím Navaľného, tak o akty štátneho terorizmu s najväčšou pravdepodobnosťu ide. 

Alexander Duleba, odborník na Rusko a Ukrajinu, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

Inzercia

1. Považujem za správne, že slovenská vláda prostredníctvom vyhostenia troch ruských špiónov, zdôrazňujem špiónov s diplomatickým krytím, nie diplomatov, vyjadrila solidaritu so susednou krajinou a naším najbližším spojencom - Českou republikou. Útok proti Česku je útokom proti Slovensku. Neviem posúdiť primeranosť reakcie v zmysle, či vyhostenie troch špiónov je dostatočným alebo nedostatočným počtom, pretože neviem, koľko ruských špiónov s diplomatickým krytím u nás pôsobí. Pevne verím, že to vedia naše spravodajské služby.

2. Ak platí to, čo oznámila česká vláda, a ja nemám dôvod jej nedôverovať, najmä ak mlčí český prezident, ktorý, ak by mal čo i len najmenšie pochybnosti alebo našiel nezodpovedané otázniky v správe BIS, nenechal by vládu konať tak, ako koná, a rovnako nemám dôvod domnievať sa, že by predseda vlády ČR odporoval v tejto veci prezidentovi ČR. Takže ak platí správa BIS, tak išlo o štátom organizovaný terorizmus, presnejšie povedané, išlo o nepriateľský vojenský akt, ktorý zorganizovali ruské tajné služby na území ČR, akt, ktorý bol namierený proti vojenskému objektu, ktorý narušil suverenitu ČR a spôsobil smrť dvoch občanov ČR. Ak by sme mali hovoriť o reciprocite, tak recipročnou odpoveďou ČR by malo byť vyhodenie muničného skladu na území Ruska a zabitie dvoch občanov RF.

Česi odpovedali ako civilizovaná krajina, nie vojenskými, ale diplomatickými krokmi, vyhostili 18 špiónov, ktorí pôsobili na ich území a pracovali pre ruské spravodajské služby, ktoré vojenský útok proti suverenite a občanom ČR zorganizovali. Zároveň odpovedali ako hrdá krajina, ktorá ukázala, že vie svoju suverenitu a svojich občanov brániť. Prvá reakcia Rusov bola drzá a povýšenecká, vyhostili 20 českých diplomatov, ale nakoniec stiahli chvost, z Česka odíde viac než 60 ruských diplomatov, z Ruska už žiadny český.   

Martin Leidenfrost, rakúsky novinár a spisovateľ, autor Postoja

1. Nie, nepovažujem to za primeranú a už vôbec nie za múdru reakciu. Vlk nie je sytý ani ovca nie je celá. Kauza Vrbětice je veľmi čudná, človek si povie, že až takí sprostí ruskí tajní byť nemôžu. Zaroveň to nie je prvýkrát, čo ruskí agenti spáchali v zahraničí nejaký nápadný a nápadne sprostý zločin. Ak by som bol Ivanom Korčokom, tak si počkám, kým sa kauza vyjasní a zatiaľ by som nepodnikal nič. Keby sa podozrenia potvrdili, vyhostenie troch diplomatov by sa mi zdalo ako príliš slabá reakcia. Takou reakciou Slovensko len opakovane potvrdilo, že rieši geopolitiku na úkor vlastných záujmov. Vždy.

2. Z toho nevychádzam, nemám však nejaké dôverné informácie o dianí v ruských službách. Z osobnej skúsenosti (s FSB) môžem len povedať, že majú väčši bordel, ako si našinec vie predstaviť. Mojou pracovnou hypotézou je, že partia „silovikov“ v ruských službách hrá svoju vlastnú hru a Putin s nimi z nejakého dôvodu nevie alebo nechce skoncovať. Zdôrazňujem však, že to Putina nezbavuje viny. Putin v konečnom dôsledku nesie zodpovednosť za všetky tieto čudné incidenty, lebo má obrovskú moc.

Radoslav Procházka, ústavný právnik a bývalý politik

1. Považujem to za gesto solidarity s naším najbližším spojencom. Takéto gesto má svoju hodnotu samé osebe, bez ohľadu na to, či je alebo nie je vecne opodstatnené, to gestá napokon z povahy veci nebývajú. Primeranosť je kategória, ktorá sa spája práve s vecným opodstatnením, a to je otázka, v ktorej si netrúfam na meritórne stanovisko. Ako občan s „čechofilnými“ sklonmi som za to gesto rád. 

2. Nepoznám detaily transakcie, ktorej realizáciu sa Rusi údajne snažili prekaziť, ale skôr nie. Konštitutívnym prvkom terorizmu v medzinárodnom kontexte je totiž konkrétny úmysel, a to úmysel buď zastrašiť obyvateľstvo, alebo prinútiť štátny orgán, aby niečo vykonal alebo sa niečoho zdržal. Podľa môjho názoru išlo o akt para-vojenskej agresie. 

Odporúčame