Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. apríl 2021

Minister Lengvarský

Aká to osviežujúca vojenská vecnosť a strohosť!

Asi sa ešte nedá povedať, či je nový minister zdravotníctva dobrým ministrom. Ani sa nedá odhadnúť, či bude ministrom dlho.

Aká to osviežujúca vojenská vecnosť a strohosť!

FOTO TASR – Martin Baumann

Lebo v čase pandémie majú zvyčajne ministri zdravotníctva krátky exspiračný čas. Nie vždy vlastnou vinou.

No jedno je už jasné. Generál Lengvarský koná rázne ako muž vo vojne. Ihneď vymenil štátneho tajomníka Petra Stachuru aj generálneho tajomníka služobného úradu. A štátna tajomníčka Jana Ježíková si už tiež balí veci.

Lengvarský to zobral tak, že ak má veliť v ťažkých časoch, potrebuje mať štáb, ktorému dôveruje a ktorý je dobre zorganizovaný. Preto chce zmeniť aj štruktúru ministerstva, aby mu bolo jasné, kto za ktoré úlohy zodpovedá.

No vojak do morku kostí.

Nekritizuje pritom svojho predchodcu, na to vo vojne zvyčajne nie je čas a ani dôvod zaoberať sa tým, čo bolo. „Terazky“ je to takto.

Či si minister počína dobre, sa len ťažko posudzuje ľuďom zvonka. Z čias ministra Krajčího prenikali informácie, že riadenie ministerstva nebola práve jeho silná stránka. Takže môžeme akurát dúfať, že to Lengvarský nastaví lepšie.

Ale za jednu vec ho už možno pochváliť. Za jazyk, ktorým hovorí.

Nikdy totiž nebol politikom, prišiel z iného prostredia a doniesol si z neho strohý, vecný štýl vyjadrovania. A to je čosi ako osviežujúci dáždik v sparnom lete.

Lengvarský sám vo veľkom rozhovore pre Denník N povedal, že sa mu ťažko zvyká na styk s médiami. „Na to potrebujem viac času a musím sa v tom polepšiť, mnohé otázky sú politické,“ povedal.

Má pocit, že mu to s médiami nejde. Nikto mu asi ešte ani nepovedal, že práve jeho štýl vyjadrovania je jeho absolútna prednosť.

Lebo my sme tu zavalení prázdnymi politickými rečami. Sme nimi unavení. Veľa balastu, veľa fráz a veľa emocionálne silných, no pre spoločnosť škodlivých vyjadrení, ktoré ničia dôveru k politickej kaste.

Lengvarský ešte toto do seba nenasiakol. Nemá pocit, že má odpovedať na každú otázku. Zdieľať

Máme tu politikov a aj političky, ktorí chodia do všetkých diskusií, do všetkých médií, dokážu dlho hovoriť a nič vám z toho v hlave neostane. Len pocit márnosti, trápnosti či zúfalstva.

Lengvarský ešte toto do seba nenasiakol. Nemá pocit, že má odpovedať na každú otázku. Ešte pokojne odpovie slovami: „V pravý čas sa dozviete.“

Zatiaľ ešte bežne odpovedá holou vetou či jedným slovom. Áno. Nie. Prípadne to mierne rozvinie: „Teoreticky áno.“ „Úplne nie.“ „O tom by som nerád špekuloval.“ „To neviem.“ „V tejto chvíli je o tom diskusia.“

Ale zároveň priamym otázkam neuhýba. Napríklad na otázku, ako sa dostal za ministra, jasne povie: „Mám pomerne blízky vzťah s pánom Naďom, to nie je tajomstvo.“

Na otázku, či v posledných voľbách volil OĽaNO, bez váhania odpovie: Áno. A keď redaktorke nestačí jednoslovná odpoveď a chce vedieť, prečo práve OĽaNO, vecne dovysvetlí: „Aj vzhľadom na to, aká tu bola politická situácia a možnosti, som sa priklonil k tejto voľbe.“

Ďalšia otázka či tlačenie respondenta už nemá zmysel.

Samozrejme, v Denníku N dostal minister aj otázku hodnotového charakteru. Redaktorka pripomenie, že minister Krajčí práve počas pandémie sťažil prístup k interrupciám pre ženy nad 40 rokov. Lengvarský odpovie: „Určite sú otázky, ktoré sú dôležitejšie.“ A keď sa redaktorka opýta, či by on také rozhodnutie tiež urobil, dodá: Nezaoberal by som sa tým vôbec, na to nie je čas a ani situácia.“

Neurazil ani jedných, ani druhých. Iba povedal, že v čase pandémie by sa tým nezaoberal.

„Neviem, či mi prináleží komentovať vyjadrenia pána vicepremiéra.“ Zdieľať

Keď ho novinárka chce dotlačiť k tomu, aby vyniesol niečo z toho, ako sa k sebe koaliční politici správajú na zasadnutí vlády (možno dúfala, že tento mediálne neskúsený minister porozpráva detaily hádok), Lengvarský použije trpný rod. V slovenčine neobľúbený, ale emocionálne krásne neutrálny: „Predniesla sa požiadavka...“

Keď ho redaktorka láka kritizovať Igora Matoviča, odzbrojujúco povie: „Neviem, či mi prináleží komentovať vyjadrenia pána vicepremiéra.“

Fascinujúca je aj odpoveď: „Pandémia celkovo nedáva zmysel.“

Inzercia

Prekvapujúce je, ako si Lengvarský nenecháva žiadne zadné dvierka pri odpovedi na otázku, či bude v budúcich voľbách kandidovať za OĽaNO. Zaznie jednoznačné NIE.

Tá odpoveď napovedá, že Lengvarský netúži po politickej kariére, čo mu uvoľňuje ruky a robí ho slobodným. Javí sa to zatiaľ tak, že svet armády mu vyhovuje a má v ňom zabezpečenú dobrú kariéru. Politiku si vyskúša. Prosto dobrá skúsenosť.

Lengvarský je slobodný do takej miery, že pokojne povie, že Baťovej zatiaľ plne dôveruje a použijúc obľúbený trpný rod ešte pridá: „Zbytočne sa odborné témy používajú v politickom zápase.“

Igorovi Matovičovi toto naozaj musí dvíhať tlak.

Igor Matovič je zrejme zo svojho nového ministra zdravotníctva zdesený. Zdieľať

Na otázku, či by – tak ako Marek Krajčí – aj on podpísal zmluvu na nákup Sputnika, Lengvarský lakonicky odpovie: „Zmluvu, ktorá by bola na neregistrovanú vakcínu, by som nepodpísal.“ Takto to vidí, tak to aj povie. Akoby nedokázal vnímať kontext, teda že ho nominovala strana, ktorej šéf má iný názor.

Ale zároveň je to práve Lengvarský, ktorý ohlasuje, že Sputnikom sa očkovať bude, možno už o pár dní, keď prídu výsledky z Maďarska. Tým je téma vybavená. Viac slov netreba.

Z kuloárov už prúdia informácie, že Igor Matovič je zo svojho nového ministra zdravotníctva zdesený. A Jaroslav Naď je možno už tiež trochu vyplašený, koho to svojmu šéfovi odporučil za ministra. Či si vlastne touto nomináciou aj sám nepoškodil.

Dakto by povedal, možno aj Igor Matovič, že Lengvarský je prosto taký zelený mozog. Tak sa hovorilo trochu pritvrdnutým vojakom, ktorí nemysleli samostatne, ale počúvali rozkazy. Lenže Lengvarský ide zjavne vlastnú roadshow.

Správa sa ako vojak, ktorého vysadili na cudzom území. Rýchlo musí pochopiť jeho zákony a fungovanie a splniť misiu, s ktorou prišiel, teda poraziť pandémiu. Ideálne je, keď sú pritom straty čo najmenšie.

Netuším, či bude Lengvarský dobrým ministrom. Len opakujem, jeho spôsob strohého vyjadrovania, bez veľkých rečí, vysvetľovaní, politických inotajov, je práve teraz nesmierne osviežujúci.

Lebo sme zavalení prázdnymi politickými rečami. Občas môže človeka nahlodávať aj relevantná otázka, či tí ministri majú vôbec kedy riadiť túto krajinu, keď neustále v médiách niečo vysvetľujú, objasňujú, vyhlasujú, zdôvodňujú, prípadne kritizujú koaličných či opozičných politikov...

Lengvarský je zatiaľ iný.

No obávam sa, že mu toto impozantné nastavenie dlho nevydrží. Keďže aj sám má pocit, že sa musí zlepšiť v „styku s médiami“. A možno mu začne robiť dobre, keď sa bude môcť tomu húfu novinárov (vlastne novinárok, lebo táto oblasť je zväčša výsadou žien) predvádzať svojimi názormi, postrehmi, zákulisnými informáciami či vtipnými poznámkami.

Je možné, že dostane zopár mediálnych tréningov, zopár mediálnych poradcov a všetko bude tak, ako sme zvyknutí.

Ale zatiaľ je minister Lengvarský ešte vojensky strohý a vecný.

Užívajme si to.

 

 

 

 

 

Odporúčame