Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2021, 21:43

Konflikt Ruska a Ukrajiny

Lídri proruských republík v Donbase sú pripravení rokovať so Zelenským

Putin odkázal ukrajinskému prezidentovi, že ak chce diskutovať o Donbase, musí sa najskôr stretnúť s predstaviteľmi tamojších proruských samozvaných republík.

Najvyšší predstaviteľ samozvanej proruskej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) ležiacej na východe Ukrajiny je pripravený stretnúť sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, a to kedykoľvek a na kontaktnej línii v Donbase. Líder LĽR Leonid Pasečnik to uviedol vo štvrtok vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Luganskinformcentr.

Pripravenosť stretnúť sa so Zelenským na kontaktnej línii vyslovil aj líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin.

Pasečnik deklaroval, že je "pripravený stretnúť sa (so Zelenským) v ktoromkoľvek bode kontaktnej línie, presne tej línie, ktorá sa zo dňa na deň môže stať červenou, a potom už na rozhovor bude neskoro".

Dodal, že ak je vôľa dosiahnuť mier, miesto stretnutia sa dá nájsť ľahko. Uviedol, že je pripravený rokovať "o mieri a záchrane životov našich ľudí". "A vy?" obrátil sa Pasečnik vo svojom vyhlásení na ukrajinského prezidenta.

Témy rokovaní o Donbase sa vo štvrtok dotkol aj ruský prezident Vladimir Putin, keď reagoval na Zelenského návrh na ich spoločné stretnutie a rozhovor o spôsoboch riešenia krízy na východe Ukrajiny.

Putin odkázal Zelenskému nech príde "kedykoľvek" do Moskvy, aby spolu rokovali o bilaterálnych vzťahoch. Ruský prezident však uviedol, že ak chce Zelenskyj diskutovať o probléme regiónu Donbas na východe Ukrajiny, musí sa najskôr stretnúť s predstaviteľmi tamojších proruských samozvaných republík - Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky - a až potom s ruským vedením.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.