Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2021, 17:17

Špionážna aféra v Česku

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov

Premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 20. apríla 2021. Foto TASR/Martin Baumann

Rusko je sklamané z vyhostenia svojich diplomatov zo Slovenska, bude reagovať.

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, vyhlásil premiér Eduard Heger. Odísť musia do siedmich dní.

„Slovenská republika nemôže tolerovať, ak činnosť zástupcov cudzích diplomatických misií nerešpektuje dohodnuté princípy,“ povedal Heger v spoločnom vyhlásení s ministrami Ivanom Korčokom a Jaroslavom Naďom. „Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré budú založené na vzájomnom rešpekte.“

Českej republike opätovne vyjadril premiér Heger solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení podľa neho predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb.

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej je Moskva „hlboko sklamaná“ nepriateľským konaním „Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu“ vo Vrběticiach. Avizovala, že odpoveď Ruska na kroky slovenskej vlády „na seba nenechá dlho čakať.“

Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, označil rozhodnutie slovenskej vlády vyhostiť trojicu ruských diplomatov za provokáciu.

Bratislava podľa Sluckého dobrovoľne vstupuje do vazalského vzťahu s USA. Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov „na znak solidarity so schizofrenickými obvineniami Prahy nie je o nič menším nezmyslom. Rusko bude musieť na tieto provokatívne kroky Slovenska zareagovať a som si istý, že rýchlo a adekvátne,“ povedal Sluckij pred novinármi.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike odmieta obvinenia voči svojím pracovníkom. Rozhodnutie slovenskej vlády vyhostiť troch ruských diplomatov považuje za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. „Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené,“ deklarovalo veľvyslanectvo.

Česko zastropuje počet ruských pracovníkov na ambasáde v Prahe

Česká republika rozhodla o znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na českom veľvyslanectve v Moskve.

Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája, oznámil vo štvrtok na tlačovej konferencii v Prahe český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek.

Česko tzv. zastropovaním počtu diplomatov koná na základe článku 11 Viedenského dohovoru, informoval Kulhánek. Dodal, že ide o štandardný diplomatický nástroj.

Uviedol tiež, že Praha „nechce nič eskalovať“. Súčasne zdôraznil, že Česko je suverénny štát. Vyhlásil tiež, že tento krok Česka nie je namierený proti Rusom, ruskému národu, ale súvisí s aktivitami ruských tajných služieb na českom území.

Kulhánek novinárov informoval o postupe, ktorý Česko zvolilo po tom, ako vypršalo ultimátum českej diplomacie požadujúcej návrat všetkých 20 českých diplomatov vyhostených z Ruska. Ultimátum vypršalo vo štvrtok na poludnie a ruská strana naň nereagovala.

Inzercia

Premiér Andrej Babiš na spoločnom brífingu s Kulhánkom vyhlásil: „Dúfali sme, že Rusko uzná neprimeranosť svojej reakcie, ale náš návrh zostal bez odpovede. Rozhodli sme sa adekvátne reagovať.“ Dodal, že vedenie Českej republiky vzniknutá situácia neteší a v žiadnom prípade mu nejde o eskaláciu. Ubezpečil, že Česko má záujem o korektné vzťahy na báze dvoch suverénnych štátov.

Podľa Babiša je prezident Miloš Zeman o najnovšom rozhodnutí informovaný a podporuje ho. Spomínané ultimátum bolo ďalším krokom po tom, ako Česko v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe v súvislosti s výbuchmi v areáli muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014, z ktorých sú dôvodne podozriví dvaja ruskí agenti. Rusko recipročne vyhostilo 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Aktuálne je v Prahe vyše 20 ruských diplomatov, kým v Moskve zostáva päť českých, uviedol Český rozhlas na sociálnej sieti Twitter. Nový minister zahraničných vecí ČR informoval, že postoj a postup Česka podporujú spojenci v EÚ i NATO.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na brífingu v Moskve vo štvrtok uviedla, že Česká republika sa vydala na cestu deštrukcie vzťahov s Ruskom, pričom odpoveď Moskvy na seba nenechá dlho čakať.

Český veľvyslanec v Moskve Vítězslav Pivoňka vo štvrtok opäť prišiel na ruské ministerstvo zahraničných vecí v Moskve, kde ho informovali o odvetných opatreniach Moskvy voči Prahe. Po prijatí pred novinármi uviedol, že on sám zatiaľ zostáva pôsobiť v Rusku, uviedla agentúra Interfax.

Na otázku o budúcnosti vzťahov medzi Českom a Ruskom odpovedal, že „toto bolo prvé stretnutie, ďalšie sa budú konať, aby sme mohli vyriešiť problémy“. Vyslovil predpoklad, že pôjde o dlhý proces.

Rusko požaduje, aby česká strana znížila počet zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve, a vyhradzuje si právo na ďalšie kroky.

Analytik: Blíži sa kompletné zrútenie česko-ruských vzťahov

Situácia okolo ultimáta, ktoré dalo Česko Rusku, vypovedá o úrovni vzťahov, ktoré už pred sobotným začiatkom vyhosťovania diplomatov neboli dobré a teraz sa blíži k ich kompletnému zrúteniu. Pre TASR to vo štvrtok uviedol analytik z českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček s tým, že ide o najväčšiu krízu za posledných 30 rokov.

„Rusi to naplánovali tak, aby zase nerešpektovali deadline, ktorý dala česká strana,“ povedal Havlíček, odborník na ruskú vnútornú i zahraničnú politiku. Zároveň si myslí, že pre českú stranu bolo počkať na odpoveď Ruska taktiež výhodné. V tejto súvislosti spomenul štvrtkové zasadanie Severoatlantickej rady, ktorá vyjadrila Českej republike plnú podporu.

Čo sa týka eskalácie rusko-českého konfliktu, za najhorší scenár Havlíček považuje zatvorenie oboch zastupiteľstiev v Prahe a Moskve, ako aj konzulátov. To by podľa neho znamenalo úplne pretrhnutie všetkých väzieb. Analytik pripúšťa aj možnosť sankcií.

Havlíček dodal, že momentálne ide o „nejakú šachovnicovú partiu, kde obe strany posúvajú figúrkami a riešia v tom diplomatickom jazyku, ako reagovať, kedy a akými prostriedkami“.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.