Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2021, 21:42

Prieskum

Zelení sú najsilnejšou nemeckou stranou, z prvého miesta vytlačili CDU

Výrazné zmeny v preferenciách voličov spôsobili podľa agentúry DPA tohtotýždňové nominácie na post nemeckého kancelára, ktoré ohlásili Zelení a taktiež konzervatívna Únia CDU/CSU.

Najsilnejšou politickou stranou v Nemecku sa podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky Trendbarometer pre televíziu RTL stali Zelení - získali až 28 percent hlasov voličov.

Únia CDU/CSU, ktorá doteraz v prieskumoch viedla, stratila oproti minulému týždňu až sedem percentuálnych bodov a jej podpora klesla na 21 percent.

Výrazné zmeny v preferenciách voličov spôsobili podľa agentúry DPA tohtotýždňové nominácie na post nemeckého kancelára, ktoré ohlásili Zelení a taktiež konzervatívna Únia CDU/CSU.

Takmer dve tretiny nemeckých občanov sú presvedčené, že šance únie v septembrových parlamentných voľbách sa nomináciou Armina Lascheta zhoršili. Väčšina opýtaných (74 percent) si navyše nemyslí, že sa nepriaznivé vyhliadky pre Lascheta a strany Únie do dňa volieb, ktorý pripadá na 26. septembra, výrazne zlepšia.

Väčšina občanov Nemecka negatívne hodnotí i spôsob, akým sa Laschet stal kandidátom Únie na post kancelára. Za lepší spôsob by 66 percent opýtaných považovalo proces, "na ktorom by sa zúčastňovala i CSU".

Inzercia

To, že v tejto záležitosti rozhodovalo len predsedníctvo CDU, hodnotí za správne 26 percent respondentov.

Za dobré rozhodnutie považuje kandidatúru spolupredsedníčky Zelených Annaleny Baerbockovej 54 percent Nemcov. Naopak, Roberta Habecka by uprednostnilo 23 percent ľudí. Spomedzi prívržencov Zelených privítalo nomináciu Baerbockovej 79 percent účastníkov prieskumu.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) prišla v novom prieskume o dva percentuálne body a dosiahla zisk 13 percent hlasov. O dve percentá si naopak prilepšila liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá tak získala 12 percent. Podpora strany Ľavica (Die Linke) stúpla o jeden percentuálny bod na sedem percent. Nezmenenú podporu (11 percent) zaznamenala krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Zvyšných osem percent respondentov sa vyslovilo za iné politické strany.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2017 zvíťazili CDU/CSU s 32,9 percentami hlasov a Zelení skončili na šiestom mieste s 8,9 percentami.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.