LIST: Drahý John,

srdečne ťa pozdravujem z Piešťan, od nás, malej Slovakie. Keby si nevedel, kde to je, doporučujem toto.

Ponajprv chcem vysvetliť, prečo ti píšem. A sorky, že ti tykám, ale vy to tam aj tak nerozlišujete. Píšem ti, lebo sa môžeš stať prezidentom veľkej Ameriky. No cítim veľkú nespravodlivosť, lebo všetci fandia Barakovi, tvojmu sokovi.

A pochybujem, že ti to niekto takto úprimne vyjadril: Jednoducho – si v probléme. Už som nedokázal mlčať pri pohľade na tú nechutnú ľavicovo – pseudoliberálnu podporu a faloš demokratoV. Ty máš môj rešpekt, lebo nekecáš furt o nejakej zmene. To sa mi ráta. Neznášam zmenu. Teda v podaní politikov. Zmena je len samozvaný pojem na nalákanie prostoty ľudu. Ale to isto vieš, veď si v Bielom dome ako doma.

Ďalšia vec, ktorá ma vytáča ako Parabolica v Monze, je oplzlé a vulgárne argumentovanie, ktorým sa tvoji odporcovia snažia poukázať na to, že republikáni môžu za finančnú krízu. Fuj to! Nebol to náhodou Bill Clinton a jeho politika: Čo Američan – to nový dom? Ad hoc úvery, hypotéky a ľudská, opakujem ľudská chamtivosť a nenažranosť zrobili finančnú krízu. Nie kapitalizmus či voľný trh. Ale ľudská lakomosť a závisť. Sorky, že tu moralizujem, ale je to tak. To ony, a nech mi tu pseudoodborníci nevravia, že zlyhal trh či čo ja viem aké abstraktum. Aj za komunizmu (prepytujem socializmu) boli ľudia daromní a chamtiví. Rozdiel bol len ten, že vtedy si nemohli rýchlo požičať peniaze, ale kradli, kde sa dalo. (Česť výnimkám, systém ich v tom podporoval.) A aký je rozdiel medzi kradnutím (i keď zo spoločného) a „životne nevyhnutnou“ potrebou mať vlastný barák s trojgarážou? Hmm...

Vraj si bol mučený za vojny vo Vietname. Aj náš premiér sa odtiaľ nedávno vrátili, no mučený neboli na mieste, ale on-air, alebo ak chceš on-line, lebo keď sem prišli, vysvitlo, že ich mučili naši novinári. Jedného z nich, takmer najlepšieho, označili za idio..., nie nemôžem to dopovedať, lebo potom k nám v rámci svojich zahraničných ciest nebudeš chcieť prísť. Nebudeš riskovať. Ale ak by si predsa len chcel prísť, tak určite k nám, do Piešťan, pokecáme v bahne a síre, takmer ako vo vietnamských močiaroch, len bez mučenia a pri správach, kde bude náš premiér a tak. A prospeje ti to, veď si bol vo vojne a neverím, že si úplne fit.

No poviem ti pravdu, v niektorých veciach si to pokašľal. Tá z Aljašky – ja ti neviem- furt verím, že to bol iba ťah na prilákanie konzervatívcov, no prečo si ich nedokázal sám presvedčiť, neviem. Dúfam, že tvoj liberálnejší postoj k niektorým konzervatívnym agendám, je len trikom a že po voľbách budeš naozaj drukovať hodnotám, na ktorých stojí naša spoločná euroamerická civilizácia.

Budem úprimný, aj viem, prečo nemáš takú podporu ako Barak. Mali sme u nás na fakulte diskusiu o vašich voľbách a predstav si, aj konzervatívnejší študenti by volili Baraka, lebo je vraj sympatickejší. Aj v tom je tvoj problém. Nemáš to ľahké, ale myslím si, že ak by si upustil od istých názorov svojej strany (nosenie pištole a la Jack Norris), a nerelativizoval si klasické postoje k hodnotám, bol by si sympatickejší aj u bigotných. Neviem, čo sa ti stalo, že si zavolal ku korytu svojej kampane Missis Sarah. V hrkálke si musel mať riadnu Katrinu. Ale verím, že to o tomto čase už ľutuješ.

Milý John, ak už dopadneš hociako, ja ti fandím a verím, že ak by si náhodou neuspel, tak budeš aspoň pracovať na tom, aby republikáni vychovali kvalitného kandidáta na budúce.

PeeS.: Oceňujem aj to, že ty na rozdiel od Baraka nestaviaš veľké šapitó na povolebné víťazstvo. Isto nie preto, že nerátaš s tým, že vyhráš, to nie. Ale nechceš budiť dojem, že sa chceš po action zdrúzgať ako v hornodierskej krčme po výplate.

Si ju

Palo
Foto: Flickr.com/Laphoto1

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo