Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2021, 12:22

Zelené témy sú stále prioritou strany SaS

Vyhlásila to na brífingu Anna Zemanová, predsedníčka poslaneckého klubu, spolu s Karolom Galekom, štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.

Zelené témy sú stále prioritou strany SaS. Vyhlásila to na brífingu Anna Zemanová, predsedníčka poslaneckého klubu SaS, spolu s Karolom Galekom, štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.

"SaS je stranou dodržiavania dohôd a k tomu patrí aj rešpektovanie medzinárodných, ale aj národných záväzkov. Toto pravidlo sme sa snažili premietnuť aj do programového vyhlásenia vlády v oblasti životného prostredia a energetiky," priblížila Zemanová.

"Po nástupe na ministerstvo hospodárstva sme si predsavzali a postavili konkrétne piliere, na ktorých stojí podpora 'zelených technológií'. Tak ako má stôl štyri nohy, tak sme aj podporu postavili na štyroch pilieroch," poznamenal štátny tajomník.

Podľa Galeka prvým z pilierov je zjednodušovanie procesov. "Na ministerstve hospodárstva sme ukončili sedem rokov trvajúci tzv. stop stav na pripájanie nových zdrojov energie, najmä tých obnoviteľných (OZE). Zriaďujeme pracovnú skupinu pre zjednodušovanie povoľovania OZE," oznámil.

Druhým pilierom je podľa neho kapacita v energetickej sieti. "V súvislosti s ukončením stop stavu sa nám podarilo uvoľniť 1837 megawattov (MW) pre nové zdroje energie, z toho 407 MW sú variabilné OZE (slnko a vietor)," informoval.

Dôležitým pilierom sú podľa Galeka zákony. "Do konca roka chceme zmeniť celkovo päť zákonov, a to zákon o tepelnej energetike, zákon o energetike, zákon o podpore OZE a kombinovanej výrobe elektriny a tepla, zákon o regulácii a o energetickej efektívnosti," avizoval.

"Minulý týždeň sme predložili predĺženie prevádzky pre niektoré OZE, ktoré tu už 10 rokov máme. Týka sa to najmä veľkých solárnych elektrární, ale táto možnosť je otvorená prakticky pre každý zdroj energie," pripomenul.

OZE boli doteraz financované v cenách elektriny vo forme tzv. prevádzkovej podpory. "Tú sme sa rozhodli ukončiť a celé financovanie podpory pôjde formou investičnej podpory, najmä z európskych zdrojov. Podarilo sa nám získať 220 miliónov eur na OZE a siete z plánu obnovy (100 miliónov eur pre nové zdroje, 60 miliónov eur pre predĺženie životnosti doterajších zdrojov a 60 miliónov eur pre zvýšenie flexibility sietí). Takmer jednu miliardu eur máme do roku 2030 prisľúbenú z ďalších zdrojov EÚ," dodal Galek.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Po vražde Jána a Martiny na Kočnera nečakala politická kariéra ani návrat jeho figúry na generálnu prokuratúru. Skončil vo väzbe. A po zadržaní jeho archívov skončil v rukách vyšetrovateľov aj jeho favorit Trnka. Absurdný príbeh Dobroslava Trnku má vlastne zvrátenú aj koncovku. Pokladník Kočner mu roky sľuboval, že sa postará o jeho budúcnosť. Aj sa postaral. Komentuje Dag Daniš.

pred hodinou

Prehľad udalostí na štvrtok 6. mája:

  • Od 9:00 pokračuje schôdza Národnej rady.
  • Prezidentka Čaputová vymenuje nového riaditeľa SIS Michala Aláča.
  • OĽANO, Sme rodina, Za ľudí a SaS budú mať brífing k návrhu zákona o odobratí benefitov komunistom.
  • Boris Kollár sa vyjadrí k stavebnému zákonu, ktorý ide do pripomienkového konania.
pred 3 hodinami

Slovenský hokejový obranca Erik Černák pomohol gólom a dvomi asistenciami k víťazstvu Tampy Bay nad Dallasom 6:2. V repríze vlaňajšieho finále sa strelecky presadil aj jeho krajan Andrej Sekera, ktorý dal druhý gól Stars. (tasr)

pred 3 hodinami

Sestra Terézia (1955 – 2021) zostala v pamäti tých, ktorí ju poznali, ako pokorná žena s tichým hlasom a zvyčajne s jemným úsmevom na tvári. No v skutočnosti to bola veľmi silná, energická a odvážna žena. A zanechala po sebe v tejto krajine výraznú stopu. V Žiline bude dnes rozlúčka so sestrou Teréziou, ktorá je mnohým ľuďom po celom Slovensku známa aj ako sestrička Marika. 

Inzercia

Inzercia