Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. apríl 2021, 16:16

Pontifikát pápeža Benedikta XVI. začal presne pred 16 rokmi

Pontifikát pápeža Benedikta XVI. začal presne pred 16 rokmi

FOTO TASR/AP

Kardinála Josepha Ratzingera zvolili do úradu 19. apríla 2005. Pápežom bol takmer osem rokov.

Dnes je 16. výročie zvolenia Benedikta XVI. za pápeža. Bol prvým Nemcom, ktorý zastával pápežský úrad od Viktora II. (1055 - 57). Na rozdiel od zvolenia jeho poľského predchodcu Jána Pavla II. v roku 1978 a jeho nástupcu Františka z Argentíny v roku 2013 nebol výsledok konkláve z roku 2005 veľkým prekvapením. Kardinál Joseph Ratzinger bol považovaný za favorita.

Pri štvrtom hlasovaní, 19. apríla 2005, si 115 kardinálov zvolilo dlhoročného prefekta vatikánskej Kongregácie pre náuku viery do čela 1,2 miliardy katolíckych veriacich. Prijal meno Benedikt s odkazom na „pápeža mieru“ Benedikta XV. a patróna Európy a zakladateľa benediktínskeho rádu svätého Benedikta z Nursie.

O 17:49 druhého dňa konkláve začal z komína nad Sixtínskou kaplnkou stúpať sivý dym, ktorý sa časom stával čoraz jasnejším. Zakrátko zvonenie zvonov potvrdilo, že bolo rozhodnuté. Pred Bazilikou sv. Petra sa začali zhromažďovať davy ľudí, ktoré zapĺňali nielen námestie, ale aj Via della Conciliazione, ktorá k nemu vedie.

O hodinu neskôr sa novému pápežovi otvorila fialová opona na lodžii. Benedikt XVI. pozdravil zhromaždený ľud láskavo a pokorne, prvýkrát v bielom pápežskom rúchu.

"Po veľkom pápežovi Jánovi Pavlovi II. si kardináli vybrali mňa, jednoduchého a skromného pracovníka Pánovej vinice. Utešuje ma, že Pán je schopný konať aj prostredníctvom nedokonalých nástrojov, a predovšetkým sa zverujem do vašich modlitieb,“ povedal a okamžite za tieto slová zožal búrlivý potlesk. Len čo dal svoje prvé požehnanie „Urbi et orbi“, dav začal skandovať: „Benedetto, Benedetto.“

Benedikt bol prvým pápežom, ktorý rezignoval po 719 rokoch. Na rozdiel od jeho zvolenia, bolo jeho rozhodnutie abdikovať 11. februára 2013 senzáciou. Od vtedy žije v bývalom kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách. Joseph Ratzinger je dnes „emeritný pápež“ a stále nosí biele rúcha, ktoré sú - podľa stáročnej tradície - vyhradené iba rímskym biskupom.

Minulý piatok oslávil Benedikt XVI svoje 94. narodeniny. Od 2. septembra 2020 je to najstarší vek zo všetkých pápežov v histórii.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 10 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.