Petíciu za záchranu ružomberskej Kalvárie podpísali viaceré známe osobnosti

Medzi takmer dvoma tisíckami signatárov figuruje aj arcibiskup Ján Babjak, europoslanec Ivan Štefanec, profesorka Emília Hrabovec, ekológ Mikuláš Huba či bývalý disident František Mikloško.
Pod internetovú petíciu za záchranu ružomberskej Kalvárie sa za mesiac podpísalo takmer dvetisíc ľudí z celého Slovenska i zahraničia. Medzi nimi aj viacero známych osobností.
„Ružomberok patrí k slávnym mestám. Dal Slovensku toľko výnimočných osobností, že treba v ňom uchovať nedotknuté všetky ,pevné body´, ktoré sa podieľali na jeho sláve. Ružomberská Kalvária k týmto miestam isto patrí, a preto som rád podpísal petíciu za jej záchranu,“ povedal bývalý disident a politik František Mikloško.
Aj podľa poslanca Európskeho parlamentu Ivana Štefanca sú kalvárie symbolom našej identity a tradície. „Podporujem zachovanie tej ružomberskej, ako aj všetkých ostatných na Slovensku,“ uviedol europoslanec Štefanec.
Profesora a ekológa Mikuláša Hubu, ktorý je potomkom známeho ružomberského rodu Jančekovcov, spájajú s ružomberskou Kalváriou aj rodinné spomienky.
„Moja stará mama sa na Kalvárii lyžovala a moja mama, keď bola v Ružomberku ako dieťa na prázdninách, sa tam sánkovala. Ale to je len sentimentálna poznámka na okraj. Petíciu by som podpísal aj bez toho, lebo je to kúsok autentickej krajiny s krásnymi výhľadmi na Choč, Salatín i Tatry, ktorý má slúžiť verejnosti, a nie pár súkromníkom. Ružomberská Kalvária má svojho genia loci, a ako taká je aj so svojím okolím súčasťou nášho kultúrneho dedičstva,“ zdôraznil profesor Huba.
Rovnako aj profesorka Emília Hrabovec je presvedčená, že ružomberská Kalvária nie je len materiálnym pozostatkom z minulosti, ktorý nám má pripomínať zašlé časy. „Ružomberská Kalvária, rovnako ako stovky iných podobných pamiatok roztrúsených po celom Slovensku, je zhmotnením našich dejín a viditeľným sprítomnením ich odkazu, je výrazom duchovnej a kultúrnej identity slovenského národa, hlboko zakorenenej v kresťanstve, je stelesnením stáročí živej viery, zmyslu pre pravdu, krásu a mravnosť,“ konštatovala popredná slovenská historička.
„Likvidácia ružomberskej Kalvárie a všetkých ostatných podobných pamiatok nie je ničím menším než podtínaním našich koreňov, vytláčaním zhmotnenej pamäte národa do zabudnutia a vyprázdňovaním našej prítomnosti. Kto zbúra poslednú historickú kaplnku a posledný historický kríž, ten zbúra posledné zvyšky kresťanskej kultúry a zabije národ. Zostane iba zhluk ľudí, ktorí nevedia, kým sú a prečo sú tam, kde sú, bezcieľne blúdiac odnikiaľ nikam,“ dodala profesorka Hrabovec.
Pod petíciu za záchranu ružomberskej Kalvárie svoj podpis pridal aj prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak a viacerí ďalší kňazi z rôznych slovenských diecéz. „Okrem historicko-kultúrneho potenciálu má ružomberská Kalvária aj svoj duchovný potenciál, ktorý sám často oceňujem pri modlitbe krížovej cesty v Marianke. Aspoň svojím podpisom som chcel stopnúť záujmy ľudí, ktorí neraz nemajú bázeň už pred ničím,“ uviedol katolícky kňaz a známy odborník na Bibliu Jozef Jančovič.
Dnes treba vedieť
Poslanec Smeru-SD Ján Podmanický neodpovedal na otázku, či Smer vylučuje podporu septembrového termínu predčasných volieb. „Ja budem hlasovať za máj a jún,“ uviedol v relácii Na Telo TV Markíza. Strana SaS podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej bude hlasovať za septembrový termín.
Najkrajšiu gratuláciu som dostal od slovenskej prezidentky, povedal Petr Pavel
Podľa jeho slov počítala Zuzana Čaputová aj s možnosťou, že voľby vyhrá expremiér Andrej Babiš. „V tom prípade by to mala ako taký inkognito výlet do Prahy,“ dodal novozvolený český prezident.
„Lepšie septembrový termín ako nič, ako mať rok úradnícku vládu,“ vravel predseda parlamentu Boris Kollár. Peter Pellegrini mu oponuje, podľa neho môže parlament po vymenovaní úradníckej vlády aj každý mesiac rokovať o termíne predčasných volieb. „Táto stratégia vám nevyjde, nemáte 90 hlasov,“ reagoval na neho Kollár.
„Verejne sa pýtam SaS, prečo musí do 30. septembra zostať pri moci torzo padnutej vlády, pán Heger, Matovič?“ vyhlásil Pellegrini. Podľa jeho slov sa chce ešte osobne stretnúť s Richardom Sulíkom a pýtať sa ho na termín predčasných volieb.
Líder Hlasu Peter Pellegrini považuje za „nevhodné“, že prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla, teda pred tým, ako sa oficiálne ujal funkcie českého prezidenta. Za neštandardný, ale ľudsky pochopiteľný krok to označil v relácii O 5 minút 12 na RTVS aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Strana Sloboda a Solidarita pôjde do volieb samostatne a na kandidátku pozve niektoré osobnosti, povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemenová na TA3. V súvislosti s projektom Mikuláša Dzurindu hovorila o „vajataní“ pri niektorých témach, napríklad pri registrovaných partnerstvách.
„Urobme to v júni, nevidím v tom problém, nech sú voľby čím skôr,“ povedal predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v relácii V politike na TA3. Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč v diskusii prízvukoval, že júnový termín je pre Smer ešte prijateľný, september nie.
Britský premiér Sunak odvolal z vlády predsedu Konzervatívnej strany Zahawiho
Dôvodom je porušenie pravidiel pre členov vlády, ktorého sa dopustil pri riešení svojich daňových nezrovnalostí.
Petra Vlhová figurovala po 1. kole slalomu Svetového pohára na 6. mieste. V českom Špindlerovom Mlyne zaostala za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 1,54 sekundy. (tasr)
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.