Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. apríl 2021, 13:31

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva na sfunkčnenie Rady Protimonopolného úradu

Odvolací orgán najdôležitejšieho úradu v oblasti ochrany hospodárskej súťaže nefunguje takmer pol roka.

Vláda by mala čím skôr vybrať štyroch chýbajúcich členov Rady Protimonopolného úradu a tento odvolací orgán PMÚ tak sfunkčniť. Na rozhodnutie Rady PMÚ momentálne čaká Slovenská pošta, ktorá dostala pokutu vo výške 300-tisíc eur za neposkytnutie informácií a zahmlievanie.

Ďalší prípad, o ktorom rada už pol roka nemôže rozhodnúť, sú pokuty vo výške takmer 1,2 milióna eur, upozornila v pondelok Nadácia Zastavme korupciu.

Odvolací orgán najdôležitejšieho úradu v oblasti ochrany hospodárskej súťaže nefunguje takmer pol roka. "Vláda totiž od septembra nevybrala nových členov. Nadácia Zastavme korupciu preto vyzýva Vládu SR, aby vybrala nových členov a Radu Protimonopolného úradu čím skôr sfunkčnila," uviedla nadácia. Rada má mať sedem členov, pričom na rozhodovanie potrebuje aspoň štyroch. Od 18. novembra minulého roka má však obsadené len tri miesta, a nemôže preto fungovať.

Nadácia upozornila, že vláda má k dispozícii dvanásť kandidátov, z ktorých má štyri voľné miesta obsadiť. Deväť kandidátov dostala ešte v auguste, dva mesiace predtým, ako sa skončilo funkčné obdobie trom členom rady. Jedno miesto v rade sa uvoľnilo v auguste po odvolaní bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Na toto miesto predseda úradu navrhol vláde ďalších troch kandidátov.

"Je pre nás nepochopiteľné, že odvolací orgán najdôležitejšieho úradu v oblasti ochrany hospodárskej súťaže necháva vláda pol roka nefunkčný," uviedol Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu, podľa ktorého nadácia na problémovú situáciu Úrad vlády upozornila koncom februára. Nijako však nereagoval a menovanie členov Rady PMÚ vláda na svoj program nezaradila. "V tom čase sa však na rokovaní preberal napríklad zoznam vládnych poslancov, ktorí kritizujú vládu," dodal Suchý.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Po vražde Jána a Martiny na Kočnera nečakala politická kariéra ani návrat jeho figúry na generálnu prokuratúru. Skončil vo väzbe. A po zadržaní jeho archívov skončil v rukách vyšetrovateľov aj jeho favorit Trnka. Absurdný príbeh Dobroslava Trnku má vlastne zvrátenú aj koncovku. Pokladník Kočner mu roky sľuboval, že sa postará o jeho budúcnosť. Aj sa postaral. Komentuje Dag Daniš.

pred hodinou

Prehľad udalostí na štvrtok 6. mája:

  • Od 9:00 pokračuje schôdza Národnej rady.
  • Prezidentka Čaputová vymenuje nového riaditeľa SIS Michala Aláča.
  • OĽANO, Sme rodina, Za ľudí a SaS budú mať brífing k návrhu zákona o odobratí benefitov komunistom.
  • Boris Kollár sa vyjadrí k stavebnému zákonu, ktorý ide do pripomienkového konania.
pred 3 hodinami

Slovenský hokejový obranca Erik Černák pomohol gólom a dvomi asistenciami k víťazstvu Tampy Bay nad Dallasom 6:2. V repríze vlaňajšieho finále sa strelecky presadil aj jeho krajan Andrej Sekera, ktorý dal druhý gól Stars. (tasr)

pred 3 hodinami

Sestra Terézia (1955 – 2021) zostala v pamäti tých, ktorí ju poznali, ako pokorná žena s tichým hlasom a zvyčajne s jemným úsmevom na tvári. No v skutočnosti to bola veľmi silná, energická a odvážna žena. A zanechala po sebe v tejto krajine výraznú stopu. V Žiline bude dnes rozlúčka so sestrou Teréziou, ktorá je mnohým ľuďom po celom Slovensku známa aj ako sestrička Marika. 

Inzercia

Inzercia